Horúce
správy
 

Finále 2016

Máme za sebou play off tejto sezóny a krátko by som zhodnotil, čo som videl. Najprv všeobecne a potom vyberiem niektoré fakty, ktoré ma zaujali.
Všeobecne:
Predpokladám, podľa reakcií z družstiev, funkcionárov či trénerov, že sklamanie je z favoritov len v UKF Nitra. Za posledné roky postavili predpokladmi a zložením družstva, tým pádom aj investíciami, družstvo na finále a boj o titul. Vymenili trénera v zime a predpokladali progres a splnenie cieľa. Nepodarilo sa. Príčin by mohlo byť viacero a tie si vyhodnotia zodpovední v klube. Čo som si všimol počas zápasov /SF pohára, SF ligy/ teda v zápasoch kľúčových pre splnenie cieľov je, že v družstve nebola navonok chémia, systém a jasné role. Lídrov bolo na ihrisku viac. Chýbala mi tímovosť a boj aj ked nebolo všetko podľa predstáv. Tam sa ukazujú charaktery. Do toho ale my nevidíme, navonok to ale neladilo. Z hľadiska kvality jednotlivých činností, si myslím že celkovo systém na prihrávke, v obrane a organizácii družstva na ihrisku som videl najväčšie problémy. Pevne verím, že v UKF to rozchodia a budú pokračovať v stúpajúcom tende podpory volejbalu a zvyšovania kvality. V ceste k titulom je treba aj zvládnuť veľa chýb.
Z ostatných družstiev mimo finalistov, sa zdá byť čiastočný progres BVK a myslím si, že motivácia mať medailu a nastavenie klubu potvrdí túto ambíciu proti sklamanému UKF. Uvidíme. Rozdiely medzi nimi sú. V BVK doplnili družstvo na túto sezónu aj tromi cudzinkami, UKF stavila na stabilné ligové hráčky hrajúce pokope dlhší čas a doplnili ho o Jakábovú. V podstate až na VLK so slovenskými hráčkami. UKF má výhodu domácich zápasov, ale ja si myslím, že to nebude podstatné.
Finalisti: To že je Slávia vo finále nikoho prekvapilo, ale ja zas by som rád ,aby sa to nezlahčovalo. Každoročne opúšťajú základnú zostavu dôležité hráčky, ale napriek tomu držia a napredujú. Všetká česť tomuto klubu a trénerom a hráčkam. Videl som osobne tréning a treba povedať, že mal svoju slušnú úroveň, kvalitu aj organizáciu. Pokiaľ je táto vec dlhodobá, nikto sa nemôže čudovať, že je vo finále. Všimiol som si jeden zásadný ukazovateľ. Prehrávali veľa setov a priebehy zápasov smerovali k prehre, ale neprehrali. je tam dostatočná až zásadná schopnosť byť trpezlivý aj v tých najťažších mometoch a odolať tlaku z chýb a záverov zápasov. Štatistika potvrdí, že schopnosť dohrať zápasy v záveroch setov musí byť zakorenená aj v tréningu a stýle práce.

Prekvapenie súťaže: /navonok/ je Kežmarok
V zásade zaujímavosť, že v regióne sa v posledných rokoch strieda úspech medzi SNV a KK a v tomto období sa eufória presunula do Kežmarku. Mal som možnosť hovoriť so séfom klubu a je cíťiť, že klub pracuje stále s podporou mesta a sponzorov a následne aj s plnou halou. Je to vzácne a treba to oceniť. Čo sa týka družstva, viem z informácii, že tréningový proces nie je tak systémový ako v iných družstvách, ale má svoje príčiny a stačí to na finále…..nastavenie hráčok, motivácia, vek a zloženie zabezpečuje chuť, kvalitu a organizáciu na finále v tejto sezóne. Doplnenie citlivo o dobrú blokárku a systémovú hráčku na smečiarsky post, družstvo zastabilizovalo a vylepšilo. Videl som ho hrať osobne 2 x a má svoje špecifiká. Ale videl som staršie hráčky bojovať nad rámac očakávaného a aj preto, ako sa družstvo na vonok prezentuje + kvalita nosných hráčok zabezpečilo historický výsledok. Trénersky je družstvo zabezpečené kombináciou pokoja a rozvahy a motivácie a chuti s emóciami a tomuto družstvo to proste pasuje.

Predpoklady: Prajem si dlhé finále. Má svoje špecifiká a zákonitosti, ktoré Slávia ovláda. Súper je síce vo finále prvý krát, ale nie dôležité hráčky. Takže predpokladám, že urobia pre úspech maximum a budú sa vyhýbať chybám napr. z munulej sezóny v SNV. Prajem si dlhé finále aj pre skúsensoti hráčok Slávie, aby sa stretli aj s tým ako je po prehrách dôležitá mobilizácia a snaha pripraviť sa ešte lepšie. Pre ligu a súťaž by vyrovnané finále priniesol aj záujem médií aj fanúsikov. A pre nich to hráme.

Marek Rojko | 10.4.2016 @ 13:57