Horúce
správy
 

Reprezentácia žien vo volejbale mala byť v skupine vybraných kolektívov v ankete "Športovec roka 2022"

V mene Slovenskej volejbalovej federácie si dovoľujem vyjadriť oficiálne stanovisko k výsledkom ankety „Športovec roka 2022“ v kategórii kolektívov.
Minulý piatok som si pozorne prečítal nominácie do novinárskej ankety „Športovec roka 2022“ a musím sa priznať, že som cítil veľké sklamanie, nesúhlas a hlavne bezmocnosť. 117 hlasujúcich zabudlo na ženské reprezentačné družstvo vo volejbale, ktoré postúpilo na ME z 1. miesta vo svojej kvalifikačnej skupine. Uvediem aj súvislosti. Plne si uvedomujem, že prví traja splnili náročné kritériá na umiestenie v ankete. Zaslúžene vyhrali bronzoví hokejisti, z OH, to je úplne top. Futbalisti Slovana? To isté, veď vo futbalovej medzinárodnej konkurencii je to vzácne a treba to oceniť aj mediálne a novinársky. Plne to rešpektujem. Žiaľ potom mám už zásadne rozdielny pohľad na tímy v ankete a to z jednoduchých dôvodov. Je nekorektné a neodborné ako skončili ďalší adepti. Ja nepíšem tieto riadky, že má byť naše družstvo ocenené, ale že chýba v širšom zozname, ktorý bol medializovaný. Nechcem „plakať“ či „útočiť“ to je dnes moderné, ale chcem chrániť. Chrániť družstvo, ktoré dosiahlo významný úspech a postup na finálový turnaj ME 2023. Nie je to samozrejmé v kolektívnych olympijských športoch v našej krajine. S veľkým rešpektom si dovolím vysloviť malé porovnanie. V ankete časti kolektívy sa objavili viaceré kolektívy, ktorých športový výsledok ja nechcem znižovať. Pri všetkej úcte nohejbalisti? Hokejbalistky? Strelkyne v skeete? Vodno slalomárske hliadky? Musím sa ako Prezident SVF a súčasne člen VV SOŠV touto cestou ozvať. Ozvať slušne ale jasne. Reprezentácie SR vo volejbale žien je rešpektovaná a v rámci sveta jej momentálne patrí 29. miesto v rebríčku FIVB, v Európe je v najlepšej 15 tke. Vypredali sme športovú halu v Poprade v poslednom zápase kvalifikácie a postúpili sme z 1. miesta. Myslíte, že málo? Tak ja si to teda a aj naše hnutie, či partneri a sponzori určite nemyslíme. Otváram zároveň otázku, ktorá sa podľa informácií rieši dlhodobo. A to sú kritériá a podmienky, na základe ktorých kolektívy vstupujú do ankety. Žijem v realite a viem kam patríme a kde máme miesto v našej krajine. Ale práve preto reagujem. Čo má volejbal ešte urobiť, aby sa dostal do užšej skupiny hodnotených? Neviem. Aké kritériá slúžili v porovnaní s uvedenými kolektívmi, že sme sa do tejto skupiny nedostali? Sme olympijský kolektívny šport. Nič viac nič menej. Treba nás kritizovať a tlačiť na nás, s tým som vysporiadaný, ale keď máme akceptovateľné výsledky, má sa to zohľadniť. Zo základného rešpektu k nášmu športu. Nič viac.
Druhá časť môjho zamyslenia je kritérium kolektívnosti. Posledné týždne a mesiace sa zaoberáme klasifikáciou športov, tímový? Kolektívny? Tak by som rád vedel aký je to kolektív v jednej lodi? Alebo kolektív viacerých lodí? Veď kanoistika je individuálny šport a to že má tímovú disciplínu? Aký je kolektív skeetariek? Streľba je individuálny šport. Takže ide o tímovú disciplínu? Ťažko to prijímam. Takže ak by boli tímové štafety v atletike, tímové súťaže v boxe, tímové súťaže v plávaní, budú v anketách v kolektívoch? Priatelia, toto je pre nás vo volejbale ťažko akceptovateľné. Uvediem ešte jeden dobrý príklad. Je plážový volejbal kolektívny šport? Alebo individuálny? Realita je taká, že keď to je treba je individuálny ako pre MŠ SR, inak FIVB a MOV jasne definujú plážový volejbal ako kolektívny šport. Nie disciplínu účelovo spojených individuálnych hráčov.
Gratulujem víťazom, sú tam úplne zaslúžene, ale žiadam pre náš šport len elementárny rešpekt.

Marek ROJKO – prezident SVF

Marek Rojko | 19.12.2022 @ 15:40