Horúce
správy
 

List našim reprezentantkám v Talline

List prezidenta SVF reprezentácii žien na ME v Talline.
Milé dámy, reprezentantky.
Dnes vstúpite do vrcholného turnaja ME 2023 v Talline a ja som si dovolil dnes sa Vám prihovoriť. V prvom rade Vám v mene mojom a celej volejbalovej rodiny držím palce. Nech Vaše emócie, bojovné srdce, hrdosť na krajinu, nezlomná vôľa a charakter robia ľuďom u nás radosť. Mnohí pri Vás stáli, stoja a budú stáť, pretože za posledné roky prinášate nášmu volejbalu radosť a nezabudnite, sme na Vás hrdí. Vaše rodiny, priatelia, tréneri, známi aj fanúšikovia.

Prečo Vám píšem? Lebo si myslím, že toto družstvo si zaslúži úspech. Ako iste dobre viete, mám s Vami v mojej trénerskej kariére veľa spoločnej histórie. Niekoľkom rokov spoločnej práce, dôležitých rozhodnutí pri Vašich kariérach a hlavne mi na Vás vždy záležalo a záleží. Pozícia Prezidenta SVF to len umocňuje. Mnohé z Vás som viedol na ME U19 v Srbsku, na MS U19 v Peru, v klube a nakoniec v seniorskej reprezentácii. Viaceré z Vás, máte Vaše športové osudy so mnou spojené. Buď ste spolu pri mne prvý krát boli v mládežníckej reprezentácii /Zelko na MS/, buď sme spolu prežili klubové roky pri Vašom prechode so seniorského volejbalu /Kaja, Baša, Miša/, buď ste s mojou pomocou, či z môjho družstva odišli na svoje prvé zahraničné pôsobiská /Kaja, Baša, Miša, Šaja/, alebo ste prvý krát nastúpili za ženskú reprezentáciu /Kaja, Šaja, Baša, Lenka, Španky, Nina/ a samozrejme na čo nesmieme zabudnúť. Jedinú medailu pre seniorskú reprezentáciu v histórii krajiny sme spoločne vybojovali v roku 2016 v Európskej lige a o nej sa moc pre mňa z neznámych príčin moc nehovorí. Hovorilo sa a hovorí často iba o ME 2019 v Bratislave na neskutočnej akcii v neopakovateľnej atmosfére. Úprimne ma to mrzí, pretože sa zabúda na fakty a ani tie sa len tak nebudú opakovať. Na ME 2019 sa prvý krát hralo s 24 účastníkmi, dovtedy len 16 družstiev a boli sme organizátor. Dve KME pred domácim šampionátom po sebe sme končili až v záverečnej baráži. /CZE a AZE/ v najsilnejších zloženiach so svetovými esami. /Rahimova, Mamadova, Havličková, Havelková a pod./ Plán bol, že s talianskymi trénermi prejdú všetky hráčky do najsilnejších líg Európy. Ani to sa nestalo.

Na druhej strane a to je najpodstatnejšie, získali ste si srdcia fanúšikov aj mimo volejbalu, médií a celková atmosféra v Bratislave nastavila potenciál pre vnímanie volejbalu. Ak by nám politici, úradníci, médiá či tí, ktorí rozhodujú o postavení jednotlivých športov u nás, dovolili držať volejbal tam kde patrí, mal by väčší rešpekt a celkové postavenie. Môžu sa všetci pozrieť v TV už oddnes a rozmýšľať, či urobili aj iní všetko preto, aby dali rešpekt Vám a nášmu športu. Pri všetkých chybách a nedostatkoch patrí ženská volejbalová reprezentácia k tímom, ktoré si aj u nás zaslúžia úctu a dôstojné postavenie v rámci tradičných olympijských kolektívnych športov.

Dnes vstúpite do prvého zápasu na ME, v skupine o ktorej všetci vieme, že je vzácna. Prajem Vám preto odvahu, prajem správne rozhodnutia, prajem Vám úspech. Úspech ozajstný, vybojovaný na ihrisku. Popri tých, o ktorých som písal, ste tam hráčky nastupujúcej generácie, mladé a motivované a doplnili ste úspešnú generáciu a ste dobrý tím, ide z neho súdržnosť a rozvaha. Zároveň nezabudnite na to, že ste tu preto, že máte podporu vašich blízkych, rodičov, trénerov či klubov. Vždy si pripomínajte, kto pri Vás stál v ťažkých chvíľach kariéry, kto Vás vždy za každú cenu podporoval. Nezabudnite, kto Vás viedol počas Vašej kariéry pri tej dlhej ceste. Všetci tí, majú veľkú zásluhu na tom, že reprezentujete našu krásnu krajinu.
Misia Tallinn je Vaša, vybojovaná a vzácna. Verte v úspech, lebo ten je vždy na tenkom ľade. Mnohí kritici sú tvrdí, nech sú. Kto pozná realitu a stav, bude si vážiť každú výhru a body, ktoré získate. Jedno je isté, postup je na základe porovnania kvality určite reálny a prajem si aby sme videli všetci jedno emočné, odvážne a bojovné družstvo.

„Spolu pre volejbal“ nie je fráza, ale spoločné motto, pretože hráte za celý náš volejbal.

Na záver ešte krátko k hlavnému trénerovi.

Aj s ním mám pracovne previazané časy spolupráce. Začínal v seniorskej kategórii ako môj asistent trénera v Doprastave Bratislava a vyhrali sme spolu prvý krát Slovenský a aj Česko – Slovenský pohár a to bolo veľmi vzácne. Tam začala jeho seniorská trénerská kariéra. Tak Michal odvahu, rozvahu a trpezlivosť. Som rád, že naše družstvo vedie na ME Slovenský tréner, lebo je zatiaľ jediný na finálovom turnaji na ktorý sa kvalifikoval. V dnešnej dobe tak ako v minulosti dlhodobo je top volejbal hlavne v ITA, TUR a POL a pri reprezentáciách pracujú poväčšine cudzinci. Rozumiem tomu, ale som rád, že na takomto podujatí máme nášho trénera. To je tiež vzácne.

Marek ROJKO, Prezident SVF a bývalý tréner reprezentácie SR

Marek Rojko | 17.8.2023 @ 11:27