Horúce
správy
 

Finále Extraligy 2015

Základné predpoklady k finále.
1. rola finalistu – pozícia v sérii
2. kvalita hráčok
3. domáce prostredie
4. skúsenosti hráčske a skúsenosti z finále

Rola finalsitu: Slávia EU Bratislava
Museli si finále vydrieť, ale treba skonštatovať, že kvalita družstva tento rok nie je taká ako po minulé roky, ale stále dostačujúca na finále. V tomto klube sa v situácii finalistu urobí všetko pre titul. Poznám vedenie a trénera. V zásade nenávidia prehrávať a vo finále už vôbec. Predpokladám, že rola finalistu ich nerozhádže a predpokaldám, že s touto rolou sa bez problémov vyrovnajú aj hráčky. V každom prípade sa vždy tento klub vedel na finále a dôležité zápasy pripraviť.
Spišská nová Ves
Tiež si museli prvé finále v histórii vydrieť a ťažko zaslúžiť. Podľa investícii do družstva, podľa vekového zloženia a ambícii sú pre mňa favoritom. Postavili družstvo tento rok na boj o titul. A ako som už písal dávnejšie, u nich ide o akceptovanie tejto roly a vyrovnanie sa s tým. Čo je ale zaujímavý faktor, je finále SP a posledné zápasy medzi oboma súpermi. Ak sa z toho realizačný tím a družstvo poučilo a pripraví umný plán tak uvidíme dlhé a vyrovnané finále. Druhý faktor je aby im finále nebolo dostačujúce, ale to si nemyslím pre pár hráčok v tomto družstve. Budú hladné po titule a jednej to prajem určite. Veronike Jakábovej. Bol som pri tom ako prišla do vyššieho levelu v mojom bývalom klube /navyše má za sebou návrat po ťažkom zranení/ a teraz si zahrá o titul naplno ako hráčka základnej zostavy a mám ju rád ako človeka a aj ako hráčku. Má svoje limity, má svoje technické nedostatky, ale je srdciarka a hráčka s charakterom, preto jej to úprimne prajem.

Kvalita hráčok:
Nahrávka 60:40 SNV
Prihrávka: 60:40 Slávia
útok krajné hráčky: 50:50
útok blokárky: 60:40 SNV
blok: 60:40 Slávia
obrana: 60:40 Slávia
podanie: 60:40 Slávia
libero: SNV
realizačný tím: lojalita ku kolegom 50:50
diváci: 60:40 SNV
skúsenosti z finále: 70:30 Slávia
túžba: 70:30 SNV
ivestície do družstva: odhadujem 60:40 SNV
individuálne kvality hráčok: 60:40 SNV

3. Domáce prostredie
Pre Sláviu hala Mladosť výhoda, pre SNV domáca hala výborná, hlučná a bojovná, ale podľa mňa zväzujúca pre domáce ked to nepôjde…..

4. Skúsenosti hráčske a skúsenosti z finále:
Nepoznám hráčsku históriu niektorých zahraničných hráčok SNV a ich skúsenosti z finále zápasmi, ale majú dosť rokov na to aby mali za sebou už dosť + Smak a nevidím až taký veľký problém týchto hráčok. Povrazníková a Jakábová + lavička aj tréneri či klub nikdy finále nehrali a môžem z osobnej skúsenosti povedať, všetko je iné ako ostatné zápasy. Takže si myslím,, že v tomto faktore má Slávia výhodu.
Na druhej strane niektoré hráčky Slávie hlavne na lavičke toho moc v živote neodohrali a už vôbec nie finále, ale základná zostava je mladá ale zas má za sebou už dosť. /KU, KO, MI, RA/ majú rôzne tituly a veľa za sebou. Môže rozhodnúť ako zvládne fináe Mikšíková, druhá blokárka a liberá družstva. V tomto vidím aj nevýhodu. Kvalita lavičky oboch družstiev je slabšia, takže si myslím, že to rozhodnú základné zostavy. SNV má výhodu v tom, že v sezońe striedala veľa a pravidelne a Slávia menej. Ale môže sa vrátiť po zranení Hudecová, čo by mohlo slávii pomôcť.
Hrať finále je špecifické a môžu doň vstúpiť rôzne faktory. Zranenia, konflikty, nepredvídané zmeny, emócie a podobne. Prajem všetkým veľa štastia nech máme vyrovanné a zaujímavé finále. Plné obe haly, to je to čo si prajem najviac. Kluby by mohli urobiť trošku marektingu k finále a nech cestujú aj hosťujúci fanúšikovia na zápasy vonku.
Osobne sa zúčastním série ako divák od 3. zápasu a myslím si, že ich bude viac.

Marek Rojko | 3.4.2015 @ 10:55