Horúce
správy
 

ME žien 2015

Pohľad na skončené ME
V prvom rade by som rozdelil môj pohľad na tri časti. V prvej krátko k organizácii a atmosfére a pohľade na domáce výbery. V druhej všeobecne k tomu ako to celé dopadlo a v tretej časti moje závery k finále a prípadným námetom na prácu.
1. Organizácia a atmosféra, situácia v krajinách organizátorov
Mám možnosť pôsobiť v meste, ktoré je blízko Belgicka aj Holandska a preto dosť blízko môžem krátko popísať atmosféru. V oboch krajinách boli plné haly iba na domáce družstvá. Na ostatné zápasy málo divákov. Výhodu mali Nemky, pretože ich na každom zápase povzbudzovalo veľa ľudí z Aachenu či Munsteru, ktoré sú blízko hraníc. Niektoré haly veľmi jednoduché ale veľké a nie vždy sympatické. V každom prípade vo všetkých malých či veľkých mestách a mestečkách nájdeme množstvo hál či menších alebo väčších. Takže obe malé krajiny /porovnateľné s nami/ produkujú množstvo zaujímavých hráčok pre vrcholový volejbal. Najlepšie kluby hrajú pravidelne európske poháre, aj keď ligy zas nie sú silné celkovo. Najlepšie hráčky hrajú v zahraničí. Ale obe krajiny majú projekty na báze COP, ale v inom ponímaní. To by som asi predostrel v samostatnom článku. Keďže sa jedná o ME žien, pristavím sa pri domácich organizátoroch. Belgicko je známe dobrou prácou v mládeži a viacerými dobrými hráčkami v medzinárodnej úrovni. Deficitom je ale, že často sú hráčky významne urýchľované hlavne v silovej príprave a majú tým množstvo zranení a veľa hráčok končí veľmi skoro. Pracujú na báze jedného klubového projektu /Asterix Kieldrecht/, kde pôsobia aj obaja tréneri národného družstva. Sú podporovaní olympijským výborom a majú pravidelné schválený projekt na 4 roky. Obhajoba projektu a investícii je limitovaná výsledkami na ME, MS, Grand prix. Ale musím povedať, že ciele majú reálne. Takže ich trpezlivo plnia už niekoľko rokov.
Holandský systém som spoznal trošku pred dvomi rokmi, keď som bol na stáži v reprezentácií žien HOL, pretože som mal v klube dve hráčky. Majú špičkové centrum opäť pod olympijským výborom. Bol som tam osobne a je tam všetko čo si viete predstaviť na špičkovej úrovni pre vývoj hráčok. Takisto majú COP, ale nie na báze samostatného klubu ale na základe dohody klubov a federácie pripravujú najlepšie hráčky pre vrcholový volejbal. O tom koľko trénerov tam pracuje a ako, to je skôr na samostatný materiál. Produkt je jasný a dostanem sa k nemu v tretej časti. Mám z tohto projektu teraz novú prvú nahrávačku a spolupracujeme s trénerkou projektu, ktorá je zároveň asistentkou prvého trénera žien. Musím ale povedať, že investícia do ženského volejbalu v Holandsku sa ťažko porovnáva s niečím alebo niekým v našich končinách. Je to niekoľko miliónov eur len pre ženský projekt. Myslím si, že to zatiaľ k tejto časti stačí.
2. Všeobecne ako to dopadlo
Z celkového poradia sa dá povedať, že prišlo len k jednému zásadnému prekvapeniu v poradí. Respektíve sa to môže tak zdať. Postup Maďarska cez Azerbajdžan. Ostatné výsledky boli v rámci predpokladov. Môžem sa pozastaviť nad cestou domáceho Holandska, či významnému prepadu Bulharska.
Domáce družstvo vymenilo trénera /od mája neúspešného a problematického trénera – presunuli ho k mužom….../ vymenil tréner svetových kvalít Guidetti. Hneď po 3 mesiacoch s družstvom pripravil družstvo na domáci vrchol lepšie ako by sa mohlo zdať. Je pravda. Nevyhral. Ale s priemerných HOL s veľkým potenciálom urobil kompaktné družstvo s obrovskou silou a zaradil družstvo k možným kandidátom na účasť na OH. Aj sám som zvedavý či sa to podarí. Mám tam dve bývalé hráčky a novú mladú nahrávačku v širšej nominácii a to čo viem porovnať, je viac ako cenný poznatok. Stagnujú a riešia čo bude GER, BUL, POL, ITA, CZE, Významné zlepšenie RUS, HOL, HUN. V rámci predpokladov ROM, AZE, BLR, TUR, SRB, BEL, SLO, CRO
3. Finále, fakty a námety
Finále sledovalo 10 000 divákov a len pre zaujímavosť po postupe do finále prezident federácie a hlavný sponzor volejbalu informoval aj družstvo aj médiá o možných odmenách. Tu sú. Pre každú hráčku a člena RT 10 000 Euro, auto pre všetkých členov tímu. Tréner družstva mal odmenu za titul ME /z kuloárnych zdrojov/ vo výške ročného platu…....hovorí sa o 100 000 na sezónu. Nie je to nikde zverejnené, ale vzhľadom na to, že pracoval 8 sezón v Nemecku, zdroje tu niečo pustili. Je otázne či to prospelo, ale šancu vo finále mali len pár minút v poslednom sete. Inak nie.
K volejbalu: Počas celého šampionátu Holandsko hralo v zásade v jednej zostave /jedna smečiarka sem tam a trošku na servis dobre podávajúca blokárka. Rusky dtto. Oba štýly sú rozdielne. V domácom družstve rozložená zodpovednosť na 3 útočníčky /De Kruijf, Sloetjes, Buijs/ a v Ruskom družstve iba na dve. + vybral nové libero, teda normálne krajná hráčka Deby Stam /30 rokov/ a dala družstvu veľký pokoj a stabilitu. Štatisticky Rusky hrali v zásade iba s krajnými /Kosheleva a Obmochaeva/ Holandské družstvo trpelo v minulých dvoch rokoch na prihrávku a charakter. Málo bojovalo a vždy sa zlomilo aj v súlade s veľkými problémami na prihrávke. Nový tréner vymenil len dve hráčky v základnej zostave. Kľúčovú prihrávačku /Balkenstein/ a určil novú prvú nahrávačku. /Dijkema/ Družstvo okrem kvality, dostalo obrovskú silu a boj v každom stave. Videl som tam množstvo nových vecí v emóciách a tímovej chémii. Obrovský a kvalitný blok, stabilné súhry a v dohrávaní po obrane rozdielová hráčka /diagonálna Sleotjes/. Mal som tú česť. Hrala vo Schwerine s Hrončekovou a bola na ženu veľmi ťažko brániteľná v lige. Má 2 m a dosah okolo 340 cm a napriek technickým chybám je to parametrami hráčka s mužským štýlom. /prestúpila do Vakifbank Istanbul a to hovorí za všetko/ napriek tomu to ale nestačilo. V Ruskom družstve boli dve rozdielové hráčky a novinka v ich štýle a prejave. Obrana v poli a emócie. V útoku, na prihrávke stabilita /prihrávka tiež nebola doména v minulosti/ Koscheleva MVP turnaja útočí smermi , silou a rýchlosťou ako momentálne na smečiarskom poste v Európe nikto. Obmecheva s opačným krokom síce pôsobí divne /hlave v klube/ ale tu predviedla prečo v spolupráci s Koschelevou mali Rusky najlepší útok krajných hráčok. Mimochodom v útoku stredových hráčok Ruska za tri sety nájdete 10 slovom desať .....a druhá prihrávajúca smečiarka 5….Rozmýšľal som pri pozorovaní Ruska o trendoch, pozorne som sledoval ich 3 zápasy. Musím ale povedať, že tréner Marichev urobil len jednu vec. Nešpekuloval s modernou a pipom či jednonožkou. Vedel aké ma perly a tak to vyriešili. K tomu ale urobili jeden zásadný bonus. A to reálne museli veľa trénovať. OBRANA v POLI A PRIHRÁVKA. Nevidel som v družstve Ruska žiadne nové veci. Len zásadnú vec, ktorú museli vložiť do práce. Rusky sa usmievali, bojovali, hecovali, tešili a svojimi parametrami v útoku a na bloku boli najlepší. Takže trend bol, keď má vysokú úroveň útoku a bloku, tak pracoval na tých veciach ktoré boli dlhodobo slabinou /obrana a prihrávka/ Ale tréner nemal ani mimiku, ani veľa nehovoril len mierne korigoval. Zásadné zmeny plánu v útoku žiadne. Na podaní trochu témy boli. Inak veľmi jednoduché a účelné. Preto je pre mňa záver, pracujem na tých veciach, ktoré nefungujú a nechcime za každú cenu hrať len moderné veci, ak na to nemáme hráčske typy a parametre.
Celkovo finále prebiehalo pod scenárom Rusiek. V jednej časti tretieho setu sa zmohli domáce na odpor /na bloku a v riskovaní v útoku/, ale aj tam bolo vidieť obrovskú vnútornú silu Rusiek. Na lavičke bojovná atmosféra, ale nie panika. Jednota a tak živé a komunikatívne rusky som už dávno nevidel. Upozorňujem, že ľadovú kráľovnú Gamovú nechali doma….....takže toľko k finále a jeho priebehu.
Z herných činností by som krátko skonštatoval:
Podanie:
Málo hráčok z rotovaným vo výskoku /plachtiace vo výskoku z oboch nôh aj z jednej nohy je bežné, akurát som si všimol u viacerých družstiev aj to, že menia hráčky miesto podania, bez ohľadu na ich miesto v obrane po podaní.
Útok:
Všetko po dobrej prihrávke, po lopte zadarmo a po pozitívnej obrane sa hrá veľmi rýchlo ale zároveň vysoko. Z novších vecí je zapracovaný pipe posunutý po stranách vpravo aj vľavo podľa prvého sledu. Chcem len dodať, že pre tieto druhy útočných kombinácií vykonávajú iba hráčky, ktoré na to majú parametre /nie len výškové/, ale hlavne dynamické a výbušné. Musia byť rýchle a technicky zdatné v časovaní.
Obrana:
Viacero družstve bráni pri útokoch súpera zo IV zdvojenou čiarou, alebo pravidelne s hráčkou v zóne I za blokom. Ale nie všetky a stále, ale situačne podľa štýlu útoku súpera. V obrane v poli som videl množstvo zanietenia a práce bez lopty. Veľa bojovnosti a množstvo čítania situácií a individuálnych koordinačných zručností.
Blok:
Podstatou bol aj v oddychových časoch od trénerov presah, či časovanie. Niektorí blokujú krajnými hráčkami od kraja, niektorí od stredu. Opäť situačne podľa taktiky či schopností útočníčok súpera.
Nahrávka:
Vo viacerých družstvách hrali nízke nahrávačky. Ale musím povedať, že pokiaľ majú nahrávačskú kvalitu, tak bez problémov hrajú aj s horšími parametrami. K štýlu som sa už vyjadril. Hrá sa rýchlo a vysoko. Silovo sú nahrávačky výborne pripravené a videl som pár noviniek /Hol, NEM, TUR, SRB/, kde nahrávačky nahrávali veľa situácii na sieti v pozícii tvárou k sieti vo výskoku, čo im náročné situácie dovolilo vyriešiť aj pri nižšom vzraste. Rýchla nahrávka na dlhšou vzdialenosť je štandardom.
Prihrávka:
Vždy minimálne 2 stabilné prihrávačky v systéme. Ale pri najlepších som videl v zásade veľmi slušnú kvalitu všetkých hráčok na prihrávke. Veľký posun vidím v prihrávke po stranách tela. Prihráva sa veľmi často úkrokmi bez prekračovania krížne a po stranách už nie je vidieť iba paže, ale aj úkrok a práca nohami a telom. To je pri ženách určite jedna zo zmien.

Základný aspekt:
Okrem technickej kvality je fyzická pripravenosť najlepších spolu s komunikáciou a agresivitou a veľkým emočným faktorom základom fungovania ženských vrcholových družstiev.
Námety: – Silová príprava a výbušnosť najlepších družstiev je v inej dimenzii – Väčšina družstiev má aj menšie nahrávačky a nikto sa tým nevzrušuje, ale technická zručnosť je podstatná vec. Okrem Ruska, všetci najlepší hrajú extrémne rýchlo /ale upozorňujem, že nie nízko a hlavne majú na to hráčky v útoku/ Rýchlo nemôžu hrať hráčky s pomalými rukami a nohami. To jednoducho nejde. Kto je vysoký a pomalší musí hrať adekvátne k schopnostiam. – Videl som veľmi dobrý blok /súvisí s parametrami/ niektoré družstvá blokujú trojblokom jasné situácie v svoje zóne II. – Obrana v časti družstiev zdvojovaná čiara /ale nie je to pravidlo/ – Veľa družstiev malo dve liberá, ale väčšina hrala v zápase len s jedným. A to z jedného dôvodu. Ak je libero dobré, proste hrá. Má rytmus a významne vplýva na stabilitu družstva Kombinácia býva iba ak je libero slabšie na prihrávke. Ale také som na ME moc nevidel. – Každé družstvo aj z tých nižších priečok malo jednu výraznú útočníčku, niektoré dve – Videl som významnú kvalitu pri nahrávke z poľa iných hráčok ako nahrávačiek – Liberá majú snahu nahrávať aj rýchlejšie a zatajovať nahrávku – U družstiev ktoré som videl, bolo množstvo komunikácie na ihrisku, je to veľmi dôležitá vec a zároveň veľa agresivity vo všetkých činnostiach – Málo hráčok som videl bez dynamických parametrov – Aj mladé a vysoké hráčky boli rýchle a dynamické /Až na České družstvo…../ – Hol, RU, SRB, TUR, ITA, BEL, GER sú fyzicky pripravené na viac ako vysokej úrovni. Potom je skupina stredná, AZE, POL, SLO, HUN, BUL, BLR, ROM a na záver CZE /krátko sa pristavím. Bol som prekvapený v akom zlom fyzickom stave boli viaceré hráčky CZE v základnej zostave/ – Realizačné tímy sú početné pri všetkých družstvách /v zásade 3 volejbalový tréneri a kondičný tréner fungovali všade/
Naša situácia: – Skončili sme v hodnotení celých ME aj s K ME na 17. Mieste. Účastníkov bolo 16. Z porovnateľných družstiev nad nami boli HUN, SLO a tieto k nám blízke krajiny hrajú 3 sezóny EL a majú niekoľko násobne viac medzinárodných zápasov ako my. V tomto zaostávame a aj budeme ak sa situácia nezmení. V celkovom poradí v rankingu sme po ME na 19 mieste. Pred nás sa dostal aj ISR, ktorý nehral ani baráž a získal opäť body za EL. Tak isto aj HUN, ktoré boli v premiére na ME na 12. Mieste. Úprimne majú slabú ligu, majú kľúčové hráčky v zahraničí. Ale už tretie leto spolu pracujú a hrajú EL – tento rok ju vyhrali. Možno sa niekomu zdá slabá, ale toto ja zas neberiem. Pretože my nehráme nič.....Takže koľko sa do družstva investuje konfrontácie, toľko sa mu vráti. A je jedno kto bude tréner. Len poznámka. Všetky družstvá a účastníci ME pracujú spolu pravidelne medzi klubovými sezónami najlepšie družstva 5 mesiacov a tie z našej úrovne 3 – 4….....Odohrajú okolo 20 medzinárodných zápasov. Tam ja hľadám cestu aj pre našu reprezentáciu.

Marek Rojko | 14.10.2015 @ 13:22