Horúce
správy
 

Majster SR v Extralige žien 2016 - Slávia EU Bratislava

V prvom rade musím povedať, že nikoho by priebeh finále nemal až tak prekvapiť. Celá sezóna aj play off naznačovali smerovanie k záveru ligy. Nebudem sa veľmi pristavovať nad sériou bez prehry, to sú fakty skôr pre novinárov či otázka skôr pre súperov. Podstatnejšie je prebrať aspekty prečo sa tak stalo. Skôr si myslím, že je to len dôsledok nasledovných faktov.
Trénerský aspekt: Bol som na tréningu, pozorne som sledoval kolegov aj ich vplyv na družstvo. Myslím si, že to akou cestou to v klube robia, že tam je personálna stabilita, dôvera a lojalita /aj rodinnou väzbou ale zároveň aj zodpovednosťou/ by asi nerobil nikto druhý. Martin pozná prostredie, chémiu, špecifiká, systém organizácie, povahy a má plnú podporu. Tá je základom systému vždy a všade. Pri ťažkých chvíľach aj pri úspechoch. Má dosť pokory a zároveň schopnosť tlačiť svojim špecifickým spôsobom. Preto je v klube úspešný. Klobúk dole Martin. Dlhodobo deklaruje, že bude trénovať len doma a iba on vie prečo. Takže sa zamýšľať nad tým ako by pôsobil vonku či v inom klube je zbytočné. Nepoznám motívy alebo prípadné prekážky či limity. Integrovanou súčasťou je asistent. Michal je pracovitý, ambiciózny – ale lojálny. To je podstatou. Ambície majú svoju formu a prejav a tu to proste funguje ako má. Venuje sa práci s technikou, prípravou družstva na zápas, analýzami a celkovo je táto dvojica v súčasnosti najlepšia v lige. O tom niet pochýb. Nejde iba podmienky, ktoré majú, ale o to ako trénujú, koľko naozaj trénujú a aký obsah trénujú. To rozhodne vždy. V družstve funguje nejakým spôsobom to, čo vytvára stabilitu a odolnosť hráčok a klubu. Podľa mňa to je náročnosť a to, že okrem chuti vyhrávať a byť najlepší /to chcú všetci/ nenávidia prehrávať ale teda poriadne. A robia všetko aby aj neprehrali.
Obaja tréneri určite vedia, že tam je veľa limitov a chýb, či nedostatkov. V porovnaní s medzinárodným volejbalom je tam limit a rozdiel, ale to neznižuje ich výstupy a výsledky. Takže kolegovia gratulujem a máte môj rešpekt.
Družstvo:
čítam často, aké mladé a neskúsené družstvo mala Slávia. Stojím si za tým,že to nie je dôležité pripomínať. Ide o kvalitu, fyzickú pripravenosť, technickú zručnosť a až potom o skúsenosť. Podľa toho, kto má aké skúsené družstvo by mal vyhrať Kežmarok pred UKF. Ale, rozhoduje kvalita v aspektoch ktoré som uviedol.
Pripomínam: Slávia má nahrávačku skúsenejšiu ako ostatné nahrávačky v lige okrem Smák. Všade kde bola vyhráva, tituly či poháre. Hrala MEVZU o medailu a poháre. V mládeži na ME, MS. To treba rešpektovať. A bude mať 22 rokov. Hudecová je poznačená zraneniami ramena a myslím, že aj členka či kolena. Jej technika útoku reálne zaťažuje rameno, ktoré trpí. Ale ustála boj o titul a má 23 – 24 rokov. Nemá 16 ani 17. V základnej zostave nastúpila vo finále Tereza. Tá má tituly, že by ich mohla požičiavať na úver. A tiež vôbec nemá 17…..a ani 18. Pišteláková, ktorá bola do zranenia líder je tiež z generácie RD 94, takže 22….k tomu Reháková / k nej sa vrátim/ dettto. Bola vo svojej kariére doteraz pri bojoch o poháre aj tituly. Tiež má 22 cca. V zostave Szaboová, po odchode Košovej je v základnej zostave a je pri všetkých posledných úspechoch. Nemôže sa ppovedať, že nič za sebou nemá. Mikšíková. Bude mať 18. Ale potvrdzuje to, čo píšem. Je líder už druhú sezónu. Zažila hlavne tento rok aj pokles športovej formy, ale o to presne ide. Zdvihnúť sa a bojovať s tou rolou. Videl som ju hrať aj slabšie tento rok. Ale videl som ju finále zvládnuť výborne. Liberá sú kombinované podľa typológie tak aby to družstvu pasovalo. Nie som veľký fanúšik dvoch libier v jednom zápase, ale funguje im to a to treba rešpektovať. Takže asi tak by som zhrnul zostavu majstra. K tomu dodávam jeden detail, alebo hráčku. Karolína Fričová. Trpezlivo, v kľude, bez stresu si významne obhájila miesto na ihrisku a v družstve. Patrí vo svojom áno mladunkom veku k najlepším hráčkam ligy. Bude mať v piatok 16. To je ozaj málo. Ale pripomínam,rozhoduje kvalita. A ona na to má a zvládla to. Nevidím zásadnú chybu v technike. Je tam adekvátna dynamika a musím povedať, že na smečiarsky post výborná povaha. Chyba ju nezabíja a práve posúva k riešeniam. Čo je podstatné v jej vývoji, tréner k nej pristupuje s rozvahou. Dávno by mohla byť v základnej zostave a všetci by to museli rešpektovať. Ale robil to správne. Takže Slávia si aj touto možnosťou kontrolovala všetky zásadné a problémové pasáže zápasov.
Jeden dôležitý fakt pre zisk titulu: Líderkou družstva bola do zranenia Nikola Pišteláková. Dôležitá bola aj pre nahrávačku a jej súhry a riešenia. Stalo sa a aj to patrí žiaľ k športu a ak to Nikola zváldne, definitívne sa posunie vpred osobnostne aj kvalitou. S jej zranením prišiiel dôležitý zápas a to pár dní po zranení v závere nadstavby pred finále pohára. Zápas na BVK. Vyhraný z matchballu BVK a otočený silou vôle a spomínanou Fričovou či celkovou obetavosťou a spôsobom, ktorý dal Sláviu veľkú silu. Bol som zhodou náhod v tom čase na tréningu, videl som zranenie a následne ten zápas. Bolo cítiť vplyv na družstvo aj trénerov. Ale videl som aj NIkolu povzbudzujúcu na tribúne a zomknuté družstvo v emóciách. V tomto zápase začal tréner hľadať riešenie a vývoj následných týždňov rozhodol dať do zostavy a pripraviť na play off Rehákovú. A pri nej sa pristavím ako som vyššie avizoval. Mala náročnú rolu nahradiť v základnej zostave najviac bodujúcu hráčku a lídra. Do toho času skôr sedela ako hrala. Má žiaľ problémy s prihrávkou, ale na tom sa dá robiť. Myslím si, že jej diagonálna pozícia v seniorskom volejbale viac sedí. Zvládla to a hrala výborne v útoku a v systéme Slávie významne prispela, že to nakoniec Slávia zvládla. Patrila k najlepším hráčkam v sérii. Má na čom pracovať, to je jasné. Ale ak bude pokračovať a bude mať šancu sa zlepšovať, tak príde progres určite. Nakročené k tomu má, po tom čo som videl.
K zázemiu: Videl som plnú halu. Známe tváre z volejbalu sú Slávii verné. Videl som politikov a vplyvných podnikateľov v hladisku. To je znak sily.
Toľko k Majstrovi pre rok 2016. Určite príde k zmenám v družstvách, či už na trénerských postoch alebo v kádroch. Uvidíme, čo prinesie leto a kam sa náš ligový volejbal uberie.

Marek Rojko | 26.4.2016 @ 22:31