Horúce
správy
 

Nový tréner RD žien

V prvom rade sa chcem krátko vyjadriť k dnešnej medializácii pri podpise zmluvy s novým trénerom RD žien.
Ja na rozdiel od mnohých podporujem myšlienku zahraničného trénera pri RD žien. A vôbec nejde o to či máme alebo nemáme vhodných kandidátov z našich radov. Som presvedčený že ich pár je. Síce možno 2-3 ale sú. Môj názor je ale, že je to dobrý krok a skúsim vyjadriť prečo. Pôsobil som pri RD JUN aj RD žien spolu 7 rokov, to je dosť na to aby som posúdil stav a potreby RD žien. V časoch môjho pôsobenia v RD JUN bol pri mužoch Zanini. Vďaka nemu a investícii a rešpektu vedenia SVF k jeho osobe otvoril oči aj dvere k mnohým prospešným témam. Viedli sa o tom dlhé diskusie. Materiálne vybavenie, úroveň stravy, ubytovania, dopravy, organizácie, celkový postoj k RD a podmienkam prípravy to boli a sú kritériá ktoré Zanini nedovolil podliezť. Preto mohol hráčov tlačiť, presviedčať a motivovať. Výsledky poznáme a spomienky máme. Ja som v tom čase pracoval s RD 1992 pred K ME a K MS a využil som dobrý stav pochopenia na SVF. Mali sme výborné podmienky na tú dobu a prišli tak isto aj výsledky. V tom istom čase pracoval pri RD žien Miro Čada a dobre si pamätám, ako sme často videli debaty k porovnávaniu s podmienkami mužov. Tí ktorí zažili v tom čase vedia. K tomu sa vyjadrovať nebudem. Počas môjho pôsobenia bola snaha vytvoriť porovnateľné podmienky, ale len snaha a len porovnateľná. Nemôžem povedať, že by sme nemali štandardné podmienky to áno. Ale nech hodnotia aj hráčky a RT.
Sú dve témy, ktoré chcem spomenúť v súvislosti s angažovaním talianskeho trénera. Prvá je, hrali sme po rokoch snáh Čadu aj mňa EL, dva štarty a dva postupy zo skupiny. Prvý rok finále!!! najväčší doterajší úspech a s tým rokom sa viažu moje spomienky na postoje. Počas finále sme spali v ubytovni, ktorá bola nedôstojná RD žien a finále EL /to by sa nikdy mužom nestalo/, naša snaha bola aby tam aspoň AZE nebýval. Uf podarilo sa. Počas SF aj Finále EL minimálna a skoro žiadna propagácia tohto úspechu a zápasov. /málo divákov/ To je jedna spomienka.
Druhá spomienka je systémová. Dlhodobá rozdielna podpora RD vo filozofii postojov. Tých debát o tom aký je vôbec ženský volejbal zaujímavý alebo nie, aký hráme volejbal, aký to má vôbec zmysel podporovať vážnejšie. A dnes tu máme Talianskeho trénera, organizujeme skupinu ME na zimnom štadióne. Fantázia. Máme na to teraz financie, máme na to podporu, ženský volejbal bude podporený masívnou investíciou. Som rád a teším sa, ale musel som sa zamyslieť. Pretože som to prežil. Verím, že družstvo bude mať lepšie podmienky na prácu, široký a fundovaný RT profesionálov, hráčky aj RT bude dobre ohodnotený, hotely, doprava, materiál, strava, regenerácia, tenisky, oblečenie, bude na najvyššej úrovni ako si družstvo zaslúži. Pevne verím, že trénerovi ktorý dnes povedal, že družstvo vôbec nepozná a že mu hráčky už pomaly predstavili, bude umožnené priviesť si aspoň jedného kolegu z jeho krajiny, z jeho mentality. Je to dôležité, aby mal s kým hovoriť svojim jazykom a aj po anglicky, hráčky v pohode ale aj ostatní členovia RT musia mať jazykové znalosti. Zažil som tu v ČR čo spôsobila jazyková bariéra nelojálnych ľudí v RD ČR pri pôsobení trénera Weibla. Sú to veci, ktoré patria k angažovaniu zahraničného trénera.
Takže držím trénerovi palce a družstvu, ktoré existuje akurát si ho tréner doplní a vyskladá ako chce a bude cítiť on. Je dôležité aby si názor urobil sám. Odborný aj ľudský názor. Nesúhlasím s tým že začne od 0!!!! To úprimne vravím, že tak nie je a očakával by som zo strany odborného úseku SVF korekciu. Družstvo sa doplnilo o nových 6 hráčok a širší výber je pripravený za posledné 3 roky dostatočne obmenený na správny výber trénera. /Je tu skupina 16 -20 hráčok akurát personálnymi limitmi na niektorých postoch/ Budem sledovať družstvo so záujmom a priať mu úspech v ceste k ME. Som prekvapený ale zároveň rád, že vedenie SVF zmenilo postoj, že aj ženský volejbal má svoju hodnotu. Investovalo a ja verím, že dobre. Počas tlačovky sa zdôraznilo ešte…....spája sa s príchodom talianskeho trénera aj snaha prestupov hráčok do lepších klubov, mám na to svoj názor a som zvedavý ako sa to podarí. Počas mojej éry som sa snažil pomôcť väčšine hráčok k pôsobeniu v zahraničí, akurát smer Taliansko, Poľsko a podobne je zas iná liga….Uvidíme, 2-3 typy na to máme.

Veľa úspechov a trpezlivosti prajem RD žien.

K listu pána Dr. Hančíka sa ešte vyjadrím osobitne pretože je v ňom veľa dôležitých dobrých faktov pre prácu v ženskej zložke pri RD.
Marek Rojko

Marek Rojko | 27.2.2018 @ 20:50