Horúce
správy
 

Prečo si volejbalisti robia sami zle, alebo o čo tu vôbec ide?

Môj pohľad na spochybňovanie ME žien v Bratislave
V prvom rade by som sa rád vyjadril k tomu, že som na SVF prichádzal v čase, kedy bola organizácia ME jasná a odsúhlasená. Nebol som pri procese úvah o organizácii, netušil som na jeseň 2017, keď som končil pri RD žien, že sa s takýmto plánom vôbec vážne uvažuje.
V čase nástupu na SVF /Máj 2018/ mi bolo jasné, že bude potrebné zvládnuť proces prípravy družstva, tvorbu RT a celkového programu prípravy a nastavenie práce nového RT. Všetky tieto veci prešli procesom a dnes konštatujem, že aj napriek nie ľahkým súvislostiam a skutočnostiam má družstvo už druhú sezónu za sebou spoznávanie, stabilizáciu RT a nastavenie k vyvrcholeniu počas ME. To je športová stránka veci a preto som ňou začal.
V druhom rade som sa od prvej chvíle stretával s rôznymi názormi v mojej práci a okolí o tom, či je dobré organizovať takúto akciu, či na to máme, či to zvládneme, prípadne či to má vôbec zmysel. No k tomu len dodávam, že proces pridelenia ME v seniorskej kategórii asi teda nie je úplne sranda a nepredpokladám, že by takto vážna vec mala byť pripravená a realizovaná na kolene a bez jasných zmluvných záväzkoch medzi CEV a SVF na najvyššej úrovni na základe výberového procesu a prísnych kritérií v časových súvislostiach.
Sledoval som popri práci vývoj, prebiehali diskusie či nezáväzné debaty, uverejňovali sa statusy, názory cez sociálne siete a nad týmto by som sa rád zamyslel. Ja osobne mám na to tento názor.
Je úplne zvrátené aby sme my, ľudia priamo z volejbalu, z hnutia, z klubov, tréneri, funkcionári, rozhodcovia spochybňovali tak vážnu akciu, ktorá je na najvyššej úrovni. Sami sebe si spôsobujeme tlak na vysvetľovanie verejnosti, sponzorom, organizáciám či iným subjektom a fanúšikom, či máme alebo nemáme organizovať takéto podujatie. My ľudia z volejbalu /aj fanúšikovia, rodičia/ radi chodíme na vrcholné podujatia v Európe, vo svete na úrovni medzinárodných súťaží, ktoré sa organizujú v okolitých krajinách či už v halovom volejbale, alebo v plážovom volejbale. Preto by ma zaujímalo, o aké motívy ide nám, Vám a všetkým, ktorí sa pohybujeme okolo nášho športu a nemáme problém s verejným popieraním významu a zmyslu organizácie ME žien. Vrátil som sa po niekoľkých rokoch v zahraničí a som hrdý na to, že budeme organizovať takúto akciu u nás. Veľké množstvo ľudí, s ktorými som v zahraničí pracoval /tréneri, funkcionári, fanúšikovia/ mi posielajú len pozitívne a oceňujúce ohlasy na to, že tu budeme mať tak významné podujatie a množstvo z nich aj osobne príde. Organizujú si bývanie, pýtajú sa na program, lístky, mesto a súvislosti. Je pravdou aj to, že sa ma 2 ľudia z prostredia Nemeckej federácie pýtali, či je všetko s organizáciou ok,, lebo majú informácie, že sa chystá blamáž a mňa by zaujímalo kto je taký priateľ nášho volejbalu, čo takéto informácie dával. Áno, predstavil som si štadión a takúto akciu na vrcholnej úrovni, priznávam a nemám s tým problém, mám pred touto akciou veľký rešpekt. Ale nie pochybnosti.
Od zimy čítam a nestačím sa diviť. O čo tu vlastne ide? Aký zámer máte niektorí moji kolegovia, volejbaloví priatelia? Ja nie som FB priateľ ale to, čo si niekedy prečítam má úprimne poviem mrzí. To ako máme teraz spochybňovať legitimitu ME? Máme mať blamáž? Čo chceme dosiahnuť? Vážení priatelia, podávajú sa podnety z vlastných radov na MŠ SR na legitimitu organizácie ME v mesiaci február, pol roka pred uskutočnením podujatia? Musím len skonštatovať, že to je pre mňa najväčšie sklamanie za obdobie čo tu pracujem. To je len deštrukcia a likvidácia. Na konferencii SVF minulý rok a ani tento rok som nikde nepočul z reálneho hnutia hlasy, že je nelegitímne organizovať takéto podujatie. Ja tomu nerozumiem, počúvam len slová a vety od pár ľudí, ktorí teda asi chcú, aby bola blamáž.

Ja priamo s organizáciou ME moc spoločné nemám, na to sú pripravovaní kompetentní ľudia, ale ja sa Vám priznám.
Ja nechcem aby bola blamáž, naopak ja chcem aby nám toto ojedinelé podujatie vyšlo, aby sme ho zvládli ako hnutie, nielen SVF. Ale všetci, ktorým nám na volejbale úprimne záleží a ktorí máme tak trochu právo sa na ME tešiť a priať im a máme za sebou určitý podiel práce na vývoji nášho športu.
Preto mi je smutné skonštatovať, že štát minulý týždeň opäť schválil veľké dotácie na vodné kanály, projektu futbalu a hokeja ale na výstavby športových hál kde môže športovať viac športov, nič. Možno v druhom polroku pár mesiacov pred voľbami….Dotácia na vrcholné podujatie ako sú ME žien je v zásade smiešna. Je zložité sa dostať k politikom a ich plneniu záväzných rozhodnutí, ale to, že sami sebe z hnutia škodíme je pre mňa najpodstatnejšie konštatovanie a smutné. Isté je jedno, normálne to nie je. Sám som zvedavý, či tí, ktorí verejne aj neverejne nepodporujú toto podujatie a spochybňujú ho budú radi žiadať lístky, Vipky, či voľné vstupy pre seba, svojich známych, blízkych a podobne. Úprimne ma to zaujíma, lebo tam sa ukáže charakter a postoje. Ja sa im do očí pozriem, lebo chcem aby ME boli úspešné a aby sme ich zvládli športovo aj organizačne. Kto si praje opak, beriem, ale potom je potrebné sa zamyslieť, o čo vlastne ide?
Diskusie na fórach a sociálnych sieťach sú zvrátené a choré a za tým si stojím a nemám reálny záujem sa s nikým, kto ani prstom nepohne, ale len hľadá konšpirácie a klame a zavádza, sa vôbec baviť o tejto téme. ME sú tu, budeme ich organizovať a verím, že sa vydaria. Mňa osobne zaujíma športový výkon družstva a celkový prejav a vystupovanie na takto významnom podujatí a všetci, ktorí sa chcete prísť pozrieť ako to bude zlé, ako to nepôjde a ako to bude blamáž, ostane doma a nepozerajte to ani v RTVS, lebo aj tam to bude a viacero ľudí pracoval na to aby to nebolo. Bude lepšie, aby ste si zapli svoje sociálne siete a diskutovali o deštrukcii, plakali o stave športu a volejbalu, posielali statusy, vyjadrovali sa ku všetkému veď demokracia to dovoľuje. A po ME si potom sadnite k FB opäť a píšte aká to bola katastrofa a čo všetko bolo zlé a ako ste to vlastne už dávno hovorili. A pokiaľ by náhodou všetko bolo inak, nájdeme iné témy ako napríklad, že máme v EXŽ len 7 družstiev a za to môže SVF a ideálne prezident. Ten môže za to, že zapisovateľka zle stláča klávesnicu, že nemáme haly u nás, že kluby nemajú peniaze a hráčky a hráčov, že všetko ide dolu vodou. To je tiež také naše. Čerstvo som sa dočítal, že načo sme boli na Lomnickom štíte v Tatrách. No viete priatelia, preto aby sa o nás vôbec písalo a vedelo. A to je vlastne asi zle. Neviem.
Prosím Vás, vyzývam všetkých k elementárnej úcte a rešpektu k ochrane nášho športu, dajme na naše statusy a FB aj to dobré čo sa v hnutí urobilo, možno bude deň krajší a ešte sa budeme lepšie cítiť. A tí ktorí máte teda pocit, že je to všetko zle a nemá to zmysel, navrhujem aby ste si dali pohár dobrého vína alebo koňaku a spomínali ako by ste to všetko robili vy a v prípade, že sa otvorene prihlásite, tak ja Vám osobne nalejem a zaplatím ten pohár dobrého vína /celkom mu rozumiem/ alebo koňaku /nechám si poradiť/

Marek Rojko | 12.7.2019 @ 11:28