Horúce
správy
 

ME zamyslenie 1

Prvý príspevok by bol vhodný už pred turnajom, ale musím sa priznať, aby mal úroveň musel by som si k nemu nájsť pokoj a čas a to teraz nie je možné. Takže sa budem snažiť pripraviť zamyslenia postupne. Dnes zamyslenie 1.

V pocitoch, ktoré človek prežíva v týchto dňoch, keď náš šport zažíva najúžasnejšiu prezentáciu, plnú zážitkov a emócií je náročné objektívne nájsť smerovanie mojich zamyslení o ME. Skúsim si vybrať najprv pragmatickú časť a to je pohľad na organizáciu.
Posledný polrok intenzívne, ale posledný rok určite viac ako často, som počúval z rôznych strán, od mnohých ľudí v našej volejbalovej komunite rôzne pohľady k našej organizácii ME žien. Ako to už býva v našich končinách zvykom, pochybnosti a negatívne nálady, konšpirácie a nezodpovedané otázky boli hlavnými témami. Ako som už písal v predošlom príspevku, tak bol a je veľký rešpekt pred takýmto podujatím. To sa ani inak nesmie, len pracovať a s rešpektom a akceptovať, že plánovať úspech na takomto podujatí sa nedá. Jeden fakt sa ale stal a ten nemôže nikto odškriepiť.
Organizácia turnaja, aký naše hnutie ešte nikdy v novodobej histórii neorganizovalo sa významne vydarila. Dala by sa hodnotiť tiež z viacerých strán, to by som nechal na odborníkov na marketing, ale atmosféra, množstvo divákov a prezentácia nášho športu je mediálne na najvyššej úrovni akú kedy náš šport zažil. Ja osobne som rád, že na zápasy našich prichádza množstvo divákov, ktorý volejbal v takomto prevedení ani netušili, že môže byť. Len sa potvrdilo, že pokiaľ náš šport dostane šancu, podporu a možnosti, môže významne konkurovať aj iným akože tradičným športom v našej krajine. Spôsob, akým sa podarilo poblázniť veľké množstvo fanúšikov a úroveň prezentácie je na najvyššej spoločenskej úrovni. A to je tá podstata, pre ktorú si dovoľujem napísať prvé zamyslenie. Denne dostávam množstvo emailov, správ, telefonátov od známych aj neznámych je dôkazom, čo sa nášmu športu v týchto dňoch podarilo.
Sem tam si prečítam komentáre ľudí a jediné čo ma mrzí, že bez znalosti faktov a informácií sa viacerí vyjadrovali, prečo hráme na štadióne a podobne. Len krátko dodám, že sú len 2 arény, kde si môžeme dovoliť organizovať takéto podujatie a to je Bratislava a Košice. Žiadna iná hala nespĺňa nič z toho, čo je na to potrebné. Veľkosť arény je len jedno z kritérií. Podmienky na zabezpečenie ME žien sú na najvyššej úrovni požiadaviek, o ktorých mnohí akože znalci ani netušia. Aj pre všetkých z organizačného výboru to boli tvrdé a náročné kritériá, ktorých splnenie si vyžadovalo množstvo nových riešení, logistiky a spolupráce s profesionálnymi dodávateľmi služieb.
PS 1: Viem, že aj iným sa to v posledných dňoch stáva, ale ja píšem len o mojej skúsenosti. Volajú a píšu mnohí staronoví priatelia, kamaráti a priaznivci či noví známi, či nemám lístky a ideálne aj VIP a veď sa poznáme a ako poznajú toho a onoho. Vtedy si človek aj spomenie. Na minulosť, vyselektuje svojich blízkych a spozná aj charaktery. Takže by som chcel požiadať všetkých tých akože kamarátov, aby mi, prípadne nám nevolali, nepísali. Ticketportal je k dispozícii a tých pár euro na podporu volejbalu môže dať každý, ktorý to s volejbalom myslí úprimne. Stretávam vo VIP množstvo legiend, ľudí z histórie nášho športu, ktorí sú hrdí na to čo sa nám všetkým podarilo, ale stretávam aj takých ktorí by mohli mať v sebe kúsok sebareflexie a ostať doma. Prípadne keď by radi prišli na dobrú večeru, mohli by sa slušne spoločensky obliecť. V postoji k týmto veciam sme ešte malý šport a máme sa čo ešte učiť. Volejbal na úrovni ME žien je vrcholné spoločenské a športové podujatie, zaslúži si aj spoločenský status a postoj VIP hostí. Len pripomínam, že volejbal ako olympijský šport je na svete jeden z najpopulárnejších a najrozšírenejších športov. Preto si zaslúži vážnosť a rešpekt aj zo strany politikov a sponzorov, ale v prvom rade od nás volejbalistov.
PS 2: Všetky mediálne tlaky a hry v čase začiatku ME žien len potvrdili, že motívy viacerých ľudí z nášho hnutia sú definitívne sporné a proti nášmu športu. Je to na zamyslenie, pretože ME sa vydarili akokoľvek dopadne turnaj športovo, postup zo skupiny spolu s prezentáciou podujatia a mediálnym úspechom je odpoveď.
PS 3: Jednu vec ale treba pripomenúť, ja osobne si plne uvedomujem, že náš slovenský volejbal, kluby, tréneri a funkcionári majú iné každodenné starosti s existenciou a je pred nami množstvo práce vo viacerých sférach. Z tejto cesty neupustíme. Úspech ME je len šanca sa nadýchnuť a mať aj motiváciu, ktorú náš šport veľmi potrebuje. Zamyslenie 2 bude smerovať k športovej stránke turnaja a nášho družstva a súperov. Pripravím po skončení základnej skupiny.

PS 4: Prosíme všetkých, ktorí majú pocit, vedomosť, či chuť, že si môžu zavolať a dostanú lístky a ešte aj viac, že to ozaj a úprimne nefunguje ako ste všetci zvyknutí. My nemáme lístky v šuflíku alebo vo vačku. Ticketing je vážna vec a kombinácia celého systému spôsobuje zbytočné konflikty a bolo by vhodné aby naša nová asistentka na sekretariáte nedala výpoveď pre aroganciu a detinskosť viacerých volajúcich. Prosíme o elementárny rešpekt.

Marek Rojko | 23.8.2019 @ 09:58