Horúce
správy
 

Pohľad na aktuálny stav okolo reprezentácie SR žien

Situácia v reprezentácii žien SR – fakty, súvislosti a diskusie
V prvom rade, počúvam v médiách, medzi trénermi, klubmi či funkcionármi, že aké máme mladunké družstvo a pod. Myslím si, to čo napíšem je kompetentné. Družstvo žien bolo pomenované matematicky mladé, pretože skupina nových hráčok je vo vekovej skupine 17 – 19 rokov z juniorskej reprezentácie. Na druhej strane je potrebné uviesť veci na pravú mieru. Kľúčové hráčky, o ktoré sa tréneri opierajú a majú zásadný vplyv na výkonnosť sú skúsené, v najlepšom veku a možno ich pomaly už budeme musieť nahrádzať. Hráčky ako Radosová, Abrhámová, Krišková, Palgutová, Hudecová, Žernovič /za slobodna Kostelanská/, sú z reprezentačnej generácie 1992/1993 a sú to ženy vo veku 28 – 29 rokov. K tomu 27 ročná nahrávačka Koseková. Chýba nám aj skúsená Ovečková. V družstve verím, že na ME bude ešte Herelová, tak isto z menovanej skupiny. V príprave sú aj Hudecová a Drobňáková, tak isto predmetný ročník. Na nich stojí ťarcha. Majú za sebou minimálne 3 kvalifikácie, 4 sezóny v ZEL a striebro. Takže prosím menujme situáciu jasne. Toľko pre upresnenie.
1. Každá kvalifikácia na ME je náročná, posledné ME sme organizovali, takže kvalifikáciu sme nehrali. Predtým bola kvalifikácie na ME, kde bolo 16 účastníkov. Dnes je kvalifikácia, kde je účastníkov na ME 24. To je zásadný rozdiel. Posledné kvalifikácie pre ME 2019, sme hrali baráže proti BLR, AZE, CZE. Vážme si postup, ale zatiaľ musíme žiadať, aby bol postup braný ako nutný a nespochybniteľný cieľ.
2. Profesionálny ženský klubový volejbal má svoje limity, pričom máme oveľa väčšiu základňu ako pri chlapcoch. Preto tu už rozhoduje ak kvalita práce a výberov, rozpočtové, personálne limity. Problémy s halami a celkovou infraštruktúrou či organizáciou klubov majú aj naše ženské kluby.
3. Tak ako som popísal pri mužskom pohľade aj tu je potrebné porovnávať s krajinami, ktoré sú nám aspoň trochu blízke veľkosťou nášho športu a možnosťami v krajine. Ale jedno je isté. Podmienky sa nedajú reálne porovnávať. Oproti masívnej investícii napr. v Maďarsku, sme len malí chudobní a žiaľ musíme bojovať s takými podmienkami, ktoré máme u nás.
4. Zloženie družstva bolo významne ovplyvnené nasledovnými skutočnosťami: – Od ME nám z volejbalom skončili, alebo nemôžu aktuálne hrať Hrončeková, Pencová, Szaboová, Cigániková, Candráková, Kijaková, zranená je Herelová, neprišla Ovečková, záujem nemá Stumpelová, nemôže prísť Španková...........
5. Vyhrali sme 5 zápasov po sebe, 6 sme nehrali, ale vyhrali sme skupinu. Dodávam, že je úplne v poriadku, že družstvo nastúpilo so zmenami a tréneri dali priestor ďalším, absolútne s tým súhlasím a budem rád, ak toto akceptujú všetci. Družstvo chce uspieť aj v ZEL a na ME, pretože je blízko MS, ale to sa bude vyhodnocovať až na jeseň. Menil sa významne systém bodovania do rankingu FIVB, sami to stále preverujeme ako presne, ale šancu máme významnú. Tréneri chcú vyhrať všetko, je to ok. Tak to má byť. Takže držte palce a zároveň dajte šancu, na prácu. Je to jediná cesta. Medzinárodná konfrontácia pre mladé hráčky a ich porovnanie nie iba v teórii, ale priamo na ihrisku.
Záver: Postúpiť na ME je pre všetky športy u nás vzácne, je to úspech či niekto príjme tento fakt, alebo nie. Veľká vďaka hráčkam a trénerom, aj v reprezentácii aj v kluboch. Opäť ste pripravili nové hráčky pre posun do seniorskej reprezentácie a to je tiež vizitka práce trénerov u nás.

Marek Rojko | 17.5.2021 @ 13:44