Horúce
správy
 

Tažký týždeň? Alebo čo počúvam

Mám za sebou zložitý týždeň.
Jednak smutný. Ako Prezident SVF som boli pri dvoch smutných, ale dôstojných rozlúčkach našich členov a osobností. Vlado Kovalík a Stano Martinat sa na nás pozerajú zhora a budú navždy našimi fanúšikmi a v srdciach.
Potom som mal niekoľko dlhých a nie príjemných telefonátov. Každý mal svoj zmysel a rôzne témy. Čo ma mrzí je, že väčšina je negatívna. Všetko je zlé, uberá sa to zlým smerom, citujem „mnohí hovoria a volajú ako je to všetko zle“ ten je taký, ten je onaký, ten sa tak správa, ten email bol taký, zle poslaný.....citujem, skoro ma porazilo…...skoro som z kože vyskočil, skoro ma drblo a pod. Projekt festivalu mládeže je zlý, tá nominácia je zlá, ten tréner je hrozný, ten rozhodca je katastrofa, ten nevie ako sa to má robiť, ten nevie ako sa to robí a podobne….....Zle, zle a zle. Neuveriteľné ako môže niekto takto existovať. Tí sa hádajú s tými, tí nemusia toho a ten je taký a tá je onaká...........
Priznávam sa, mám toho akurát tak dosť. Preniesli sme spoluzodpovednosť na ľudí, na reálnych ľudí, ktorí majú svoj podiel na rozhodovaní a procesoch. Príklad. OV SVF sú zapojené do organizácie a prípravy, či zabezpečení finálových turnajov M SR mládeže. Už druhú sezónu je to vlastne zle, že to takto je. Každá oblasť si ide svoje…......Ja sa teda pýtam. Ako adresnejšie a ako konkrétnejšie môžeme pomôcť realizácii čisto spravodlivých a športových kritérií. No nijak inak do nejde. OV SVF majú svoj život, svoje právomoci, zodpovednosť či práva. Organizujú súťaže, z ktorých sa postupuje. Dávajú kľúč a život volejbalovému regiónu. To je správne a stojím si za tým. Na druhej strane majú aj svoje povinnosti a úlohy. Dostávajú na svoju činnosť aj peniaze. Dotáciu od SVF+ príspevky na organizáciu M SR mládeže + 80% členského do SVF sa im vracia naspäť do OV SVF. + platíme na finálových turnajoch rozhodcov a delegátov komplet, hradíme všetky ceny. Celkovo nie málo peňazí. A? Nie sú schopní sa dohodnúť. Rešpektovať svoje špecifiká. Smutné. Ale viete kto je za to vlastne zodpovedný? No SVF. Ozaj smiešne a toto teda neberiem. Neakceptujem a nesúhlasím. SVF zverila zodpovednosť aj za to platí a nie málo. Ostatné je už na nich. Preto prosím, aby sa hľadali riešenia a regionálnej úrovni a aby nemusela SVF do tohto procesu vôbec vstupovať a to osobitnými dohodami, či inými zásahmi z pozície centrálnej inštitúcie. 25 rokov ste obviňovali Stražaya, že si robí čo chce, že ohýba pravidlá a podmienky, že to Singer celé kryje a podobne. Teraz ste zapojení do procesov ako nikdy a máte svoj život v regiónoch vo svojich rukách. A? nestačí a nepáči sa? Môžem Vás ubezpečiť, že SVF, za tieto vaše problémy nemôže a ani ich nebude za Vás riešiť. To sa môžete spoľahnúť. SVF je tu pre Vás a aj to v praxi tak je, akurát zoberte tieto všetky veci do svojich rúk a raz sa už konečne dohodnite. Iba to je cesta.
Dostávam v telefonátoch od niektorých funkcionárov kritiku na pracovníkov SVF. Moja odpoveď je často jediná. Povedzte to im osobne, nie mne cez tretiu stranu. Najväčší tlak má vždy športový úsek a k tomu manažér súťaží. To sú dve oblasti, kde sa vždy stretne viacero názorov a polemík. Čo ma mrzí je, že mnohí, ktorí majú výhrady, neriešia to s tými, ktorých sa to týka. Neviem sa s tým zmieriť a ani sa nezmierim. Niekedy mám dojem, že mám ako Prezident zodpovedať za slová, ktoré používajú, za emaily, ktoré posielajú. Za komunikáciu, ktorú používajú a pod. A je nerozumiem motivácii. Obe oblasti o ktorých som písal majú spoločný jeden zaujímavý fakt. Slovník je citujem „hovorí sa, že…...., povedali mi že….., oni povedali že…......je to celé zle…...........
Ale ja ako Prezident konštatujem.
Všetky oblasti našej zodpovednosti sú otvorené verejnosti, diskusii, názorom. Ku všetkým témam sa zvolávajú onliny, porady, pracovné skupiny a stretnutia, aby náhodou niekto nepovedal, neviem, netuším a podobne…...Historicky najviac stretnutí o všetkom možnom čo nás trápi. Pred rozhodnutiami a zmenami či spustením nových, alebo zmenených vecí, organizujeme komunikáciu s hnutím a jeho zložkami. Počas práce na SVF som sa od roku 2018 naučil, že všetko musí mať časový rámec plánov a riešení, ale nemôže byť v čase veľmi posúvané. Ľudia potom zabudnú. Komunikujeme cez web, FB, zvolávame porady, vyjadrenia, komunikáciu, proste čo sa dá. Všetky komunikačné kanály aj prezenčne aj online. Evidentne nestačí. Žiaľ. Na konferencie mládeže nám nepríde polovica klubov. Prečo? Urobil každý maximum preto aby prišiel? Neskoro boli termíny zvolané, je to Ďaleko, máme sústredenie, máme to, máme hento a podobne. Ľudia prosím, tieto stretnutia sa vždy organizujú s cieľom pracovať, nie len tak zvolať nejaký nezmysel. Vytvorili sme pozíciu šéftrénera mládeže SVF len a opakujem len vďaka FIVB, mimochodom už sme ju dlhšie mohli mať, ale SVF nikdy na toto nežiadalo peniaze, ale na taraflex a lopty vždy…......Teraz keď zložito funkcia vznikla, tak sa ozývajú mnohí. Kto to je, kde je? Čo vlastne robí? Ešte tu nebol. Nie je predstavený a podobne. Prosím pozrite si náplne práce, prečítajte aj na webe rozhovory čo je to za projekt a ako vznikol a za akým účelom. Bol by som rád, keby sme mali rozdelenú túto pozíciu na dve zložky. Žiaľ nemáme na to prostriedky a hlavne dvoch vzdelaných a kompetentných ľudí s nad klubovým zmýšľaním a postavením…....
Riešime problematiku vzdelávania. Pre mňa veľmi blízka vec. Preto som za ňu zobral priamu zodpovednosť a upravili sme systém, dokumenty, spôsoby a hlavne personálne sme zmenili priamy výkon. Ale? Zle je to predtým, 20 rokov sa zabudlo a teraz je zas zle to, zle ono a podobne. Termíny sú zlé, témy sú zlé a pod. No vážení takto teda nie. SVF a tým aj celý volejbal je podporovaný zo štátu nejakým kľúčom a kritériami. Už som stratil naivitu, že ľudia v našom hnutí tomu rozumejú. Nerozumejú. Keby rozumeli, tak by chápali vo svojej práci a názoroch, prečo sme nútení robiť potrebné zmeny a z akých dôvodov. Proste výchova reprezentanta a trénera pre reprezentáciu je nad všetkým a ak to nezmení štát, budeme preferovať tento prístup. K tomu je dôležitý rozvoj a ten má tiež svoje pravidlá a zdroje. Ak chceme mať zdroje na rozvoj, musí ich zabezpečiť kvalita a výsledky RD. To som si nevymyslel, to je dané zákonom a pravidlami.
Problém vidím aj v slovníku. Máme funkcionárov, ktorí používajú spojenia citujem „oni v tej Bratislave, oni na SVF a pod. A používajú to aj ľudia, ktorí majú vážne volené pozície a sú platení SVF. Slovník a nastavenia sú veľkým otáznikom. Preto len dodávam, my všetci sme SVF. Nie ten, alebo tá, ale všetci. Spravujeme volejbal a je medzi bežným členom a voleným členom či funkcionárom jeden veľký rozdiel. Volení členovia a zodpovední pracovníci majú priamu zodpovednosť a to na dennej báze a prišli do tých pozícií slobodne a súhlasili s tým. A za to by mali mať rešpekt a reálne pochopenie. Nič viac nechcem, len pochopenie a rešpekt a zdieľanie faktu, že spoločne robíme aj dobre aj zle nášmu športu a tým vplývame na atmosféru a situáciu vo volejbale.
Na záver: Prečítal som si nejaké reakcie na sociálnych sieťach či portáloch je mi smutno. Pri vyjadrení radosti z možného rozšírenia Extraligy mužov sa objaví názor, že z čoho mám teda radosť. Veď kvalita je zlá a podobne. No ja ako prezident SVF, ale aj ako súkromná osoba a tréner sa nebudem hanbiť za to, že vznikajú záujemcovia o Extraligu. No nebudem. Počúvam, aká je kvalita ženskej Extraligy a pod. Že 10 družstiev je veľa a podobne. Stojím si za tým, že sme ju ustálili na 10. Nech nejaký čas máme všetky regióny ako tak zastúpené a po 5 rokoch si sadnime k tomu čo to prinieslo. My máme väčšiu a priamejšiu zodpovednosť za osvetu, rozvoj a regionálnu podporu, ako za kvalitu. Za ňu zodpovedajú tréneri a kluby. Taká je pravda. Na webe Denníka N som si prečítal blog. Pripadám si, ako v inom svete. Dokonca mám z toho dojem, že vlastne ten, kto bol napadnutý, je vlastne vinný. Len pripomienka. Predsedu a podpredsedu DR SVF volili, volia a budú voliť priamo delegáti na Konferencii SVF., teda priamo hnutie a volejbalu. Je mi proste smutno. Ale to som už povedal v úvode.
Takže Vás chcem čitatelia požiadať. Volejbal prežil ťažké časy a ešte ich bude dlho prežívať, ale zobúdzať a zaspávať s tým, ako je všetko zle neberiem a nebudem brať a to pre jeden fakt. Lebo nie je všetko zle!!!! To čo sme za posledné obdobie urobili a pripravili zhrniem do konca týždňa. Beriem tento príspevok ako moment, od ktorého by som rád počul, videl a cítil, že sa posúvame malými krokmi vpred. Pomaly ale isto.

Marek Rojko | 13.3.2023 @ 13:04