Horúce
správy
 

Môj pohľad na našu Extraligu žien pred sezónou

Pekný deň z Nemecka prajem.
V posledných týždňoch registrujeme vo všetkých krajinách prípravy družstiev na súťaže a popri MS žien v Taliansku, môžeme evidovať mnoho turnajov či prípravných zápasov. Je tomu tak aj v našej Slovenskej extralige a rozhodol som sa predostrieť môj pohľad na blížiacu sa najvyššiu súťaž žien.
Po hektickom jarnom období, v ktorom prebiehala intenzívna diskusia k smerovaniu súťaže u nás, sa už kluby sústredia na ich prácu, na každodenný život družstiev a tréneri a hráčky na systematický tréning. Otvára sa viacero tém v súvislosti s očakávanou kvalitou súťaže. Môj osobný názor je stále ten, že najlepším družstvám a hráčkam bolo potrebné ponechať možnosť štartu v medzinárodnej dlhodobej súťaži MEVZA, pre ich konfrontáciu s medzinárodnou úrovňou volejbalu. Druhou stránkou veci je snaha zjednotiť marketingovo jeden trh a ponechať súťaž konzistentnou. O tom, ako to nakoniec bude v praxi, uvidíme nie po tejto sezóne, ale po 3-4, vtedy budeme môcť objektívne posúdiť kvalitu, výstupy a úroveň. V každom prípade, súťaž bude taká, akou ju budeme prezentovať navonok. Takže jej dajme šancu a rád by som sa pristavil pri jednotlivých aspektoch pred týmto ročníkom.
Súťaž opustilo niekoľko hráčok, ktoré predstavovali nosnú kvalitu a viaceré z nich boli hráčkami RD žien či v minulosti aj RD JUN a RD KAD. /Šmitalová, Abrhámová, Drobňáková, Štrbová, Kóšová, Smataníková, Pišteláková, Stankovianska, Mesková, Hatinová/ + hráčky z cudziny ako Yordanska, Blanco. Nastali aj niektoré návraty hráčok do súťaže /Konečná/, či zotrvanie niektorých rozdielových hráčok v našich kluboch /Smak, Nikmonová, Kuciaková, Koseková/. Na prvý pohľad je jasné, že je dosť kvality, ktorá súťaž opustila. Máme tu ale aj niektoré nové trénerské presuny, ktoré môžu obohatiť našu ligu a hlavne jej dať aj kvalitu /Prieložný, Sarnu, Sirvoň/. Zaregistrovali sme aj návraty niektorých trénerov do ligy /Bréda, Lukáč/. Predpokladám, že veľká väčšina trénerov v našej lige chápe a aj v praxi realizuje potrebné požiadavky na vrcholový tréning našich družstiev. Som presvedčený, že je to jediná cesta. Teda pracovať. Rozhodujúca je obsahová práca a náplň v tréningu, potrebný objem a zameranie na všetky zložky, potrebné pre vývoj a kvalitu hráčok. Bezpochyby základným produktom našej ligy má byť príprava mladých háčok pre vrcholový volejbal a na to máme pri slušné predpoklady iba pri zachovaní uvedených parametrov. Bude opäť šanca dať možnosť viacerým mladým hráčkam v Extralige, len je dôležité najprv dostatočne trénovať. Podľa môjho názoru by mali tréneri veľmi zvážiť, či budú dávať priestor príliš mladým hráčkam /kadetkám, či žiačkam/, ktoré ešte nemajú adekvátnu kvalitu ani dostatočný tréning za sebou. Spôsobuje to znižovanie úrovne súťaže a zásadne aj statusu extraligy. Dajme šancu takým, ktoré jednoznačne preskočia kvalitou svoje staršie spoluhráčky.
V lige máme niekoľko zaujímavých nových projektov, respektíve návratov. Vrátila sa Senica, čo je pre volejbal veľmi prospešné, vznikol Prešov, pre mňa veľmi zaujímavý región s VŠ pre hráčky, prestavbu zaživa BVK sa ambicióznymi novými tvárami v klube, investíciami posilnená už druhú sezónu Spišská Nová Ves. V kombinácii s novými trénermi v lige sa črtá vyrovnaná súťaž s potenciálom. Čo rozhodne? Predovšetkým trénerská práca a práca hráčok. V tom vznikne po čase rozdiel a budeme vidieť efekty v podobe výkonnosti družstiev až po novom roku.
Moja viera…........
1. Verím, že tréneri budú pracovať a dokážu pripraviť systémovo hráčky aj družstvá pre každý jeden tréning a zápas /technika, posilňovňa, video, skauti/
2. Verím, kluby vytvoria pre trénerov zázemie a podmienky na pravidelný tréning každý deň a v potrebnom objeme
3. Verím, že funkcionári budú robiť svoju prácu pre prospech svojich klubov a nie seba
4. Verím, že súťaž objaví niektoré nové mladé hráčky pre reprezentácie
5. Verím, že hráčky RD žien, alebo potencionálne nové adeptky budú pripravené súťažou pre prípadné nominácie
6. Verím, že sponzori dajú súťaži šancu a podporia ju, pretože to určite má svoj význam
7. Verím, že rozhodcovia prispejú svojou kvalitou a pokorou k úrovni ligy a budú vedieť, že sú tu v prvom rade pre kluby a nie kluby pre nich
8. Verím, že efekty nových skúsených trénerov v lige prinesú zvýšenie úrovne práce klubov
9. Verím, že vedenie súťaže tu bude pre prospech klubov nie proti klubom
10. Verím, že nový model prinesie očakávania funkcionárov volejbalu, že je to ten správny model pre progres
11. Verím, že RD kadetiek postúpi na ME
12. Verím, že nové kluby /Senica, Prešov/ prinesú obohatenie a perspektívu pre dlhšie obdobie

Môj tip pre Extraligu žien na jej 1. Časť a celkovo favoritov súťaže /podmienky, káder, realizačný tím, stabilita, či investície/

1– 4. Miesto bez poradia
BVK, SNV, Slávia, VTC?
5 – 8. Miesto
Paneurópa?, UKF Nitra?, COP, Senica
9-10. miesto
Kežmarok, Prešov

Favoriti ligy: všetko závisí stále od prípadného doplnenia družstiev z cudziny a možných zranení. Pri družstvách VTC, Paneurópa, UKF vidím ešte stále otáznik. V prípade Panuerópy sa trénerská práca môže ukázať trochu neskôr, pri VTC a UKF je otázka ako dokážu nahradiť odchody kľúčový hráčok.
BVK, Slávia, SNV

Ako tréner reprezentácie žien SR budem pozorne sledovať vývoj hlavne hráčok individuálne prostredníctvom TV com a aj počas plánovanej osobnej návštevy v Novembri a isto budem kontaktovať všetkých trénerov, ktorí budú v sezóne pracovať s adeptkami na reprezentačnú nomináciu. Prajem všetkým hráčkam a trénerom veľa zdravia a trpezlivosti, funkcionárom šťastie pri zháňaní peňazí a súťaži zlepšovanie a progres všetkých.

Píšte sem k diskusii Vaše pohľady na prípadné hráčky pre RD žien

Marek Rojko, Aachen

Marek Rojko | 13.9.2014 @ 11:39