Horúce
správy
 

Volejbal je zaujímavý šport vážení......

Volejbal – úroveň, prezentácia, mediálny záujem, vs malý či veľký šport…...

Skončili sa MS mužov v Poľsku a navonok sa môže zdať, že pre náš ženský volejbal to nemalo nejaký zásadný zmysel. Opak je ale pravdou. Som presvedčený a zároveň to prax potvrdzuje, trendy a vývoj volejbalu vo svete určuje mužský volejbal a je správnou cestou napredovať a využívať určité prvky aj pre ženský volejbal. Zaujímavý je aj fakt, že mužské družstvá významne lepšie bránia ako v minulosti, vplyv FRA školy, ich systém a hlavne individuálna zručnosť zabezpečuje dlhšie výmeny a včerajšie finále MS to len potvrdzuje. Toľko dlhých výmen som už dlho nevidel na tejto úrovni. V neposlednom rade je pre každého trénera inšpirujúce prenášanie niektorých prvkov do ženského volejbalu. S touto témou chcem ešte počkať do MS žien v TAL, ktoré sa tento týždeň začnú. Témou dnešného príspevku je iná téma. V nadpise je vystihnutý môj zámer.
Dovolím si dnes otvoriť tému, ktorá bude kritikou a zároveň zamyslením nad krátkozrakým a tendenčným pohľadom funkcionárov v našom športovom hnutí, médií, politikov či verejnosti v našej malej krajine. Názor na náš šport v našej krajine, o pohľade na náš šport je v zásade až smiešny a smutný zároveň. Už niekoľko rokov počúvame, čítame a dozvedáme sa z rôznych zdrojov, že náš šport volejbal je malý nezaujímavý šport pre verejnosť. Je výborné, že môžem poukázať na práve skončené MS vo volejbale mužov a pýtam sa, či v RTVS, denníkoch u nás, v mnohých novinárskych komunitách vôbec tušia a uvedomujú si, čo tomto podujatie potvrdilo a otvorilo pre vnímanie.
Vážená športová a novinárska verejnosť. VOLEJBAL ako kolektívny šport, je dlhodobo najrozšírenejším športom na svete s futbalom. VOLEJBAL má najviac členských štátov združených vo svetovej volejbalovej federácii /FIVB/, viac ako futbal. VOLEJBAL sa hrá na všetkých kontinentoch sveta a v množstve volejbalových krajín je športom číslo 1, 2, alebo 3!!!!! Chcel by som sa pristaviť pri diváckej atraktivite nášho športu, alebo atraktivite pre médiá. Na futbalovom štadióne v POL bolo v otváracom stretnutí 62 000 divákov, sledovanosť MS priamo v halách je cez 550000 divákov, pri TV obrazovkách ho sledovali milióny divákov /konkrétne čísla ešte budú zverejnené/. POL je veľká krajina to áno, majú futbal, zimné športy, basketbal, hádzanú a fenomén volejbal!!!!. Majú plné haly v ligových súťažiach v mužoch a ženách, majú obrovské investície nielen do volejbalu a do športu všeobecne. Je to náš susediaci štát. Hrávali nám tam a hrajú naši reprezentanti, trénovali tam naši tréneri a úspešne. Píšucich novinárov, TV spoločností je tam niekoľko desiatok, ktoré sa venujú jednotlivým športom a volejbalu zvlášť. NIKDE neexistuje zaradenie volejbalu medzi MALÉ a NEZAUJÍMAVÉ športy. Celý projekt tohto druhu vznikol pred cca 10 rokmi pri vzniky produktu volejbal v ligových súťažiach. Podstatou podpory bol zásadne fungujúci systém financovania športu a práce médií ako celku. Šport je nielen zábava, ale aj veľký biznis a má svoje pravidlá. Veľké Poľské spoločnosti dávajú do športu a volejbalu obrovské peniaze, pretože im to dovoľuje a hlavne motivuje systém. Pri privatizácii zabezpečili štátne záruky významné dotácie do športu. Hlavným partnerom volejbalu v POL je mobilný operátor PLUS GSM. Nielen reprezentácií, ale aj klubov!!! Novinári berú šport a volejbal vážne, nie ako nutnú povinnosť.
Zhrnutie je jednoduché. Volejbal má rešpekt, je adekvátne prezentovaný v médiách, tým nikoho nenapadne, že je nezaujímavý a práve takto sa dostane k ľuďom, školám, klubom a spätne sa vráti v reprezentácii. Prečo by náš šport nemal mať podobné postavenie aj v našej malej krajine? Dnes do športu u nás dávajú peniaze bohaté súkromné osoby a to hlavne do futbalu. Len príklad uvediem, že aj tento zámer je krátkozraký a sám sa čudujem významu týchto investícií či darov. Rozpočty klubov vo futbale sú niekoľkonásobne vyššie ako volejbale /celosvetovo/. Náklady na financovanie volejbalového klubu sú ale zásadne nižšie. Pýtam sa akým efektom sa stretávame vo futbale, či hokeji, alebo tenise??? Aféry, konflikty, následne smiešne výsledky, slabé návštevy…....prezentácia slabá. Volejbal má jednu smolu a s ním ostatné kolektívne športy dtto. Nemáme haly, lebo ich zámerne v tejto krajine nikto nechce. Politici, funkcionári riešia futbalové a hokejové štadióny. Chvalabohu za nový štadión v BA, KE, či halu v PP. Rád by som podporil politika s reálnym vplyvom, ktorý zverejní a následne zrealizuje výstavbu funkčných nie arén, ale účelných športových hál pre kolektívne športy. Koľko športov sa môže hrať v aréne v BA???? Kto si to môže dovoliť a ako to zorganizovať? V športovej hale môžu pôsobiť viaceré športy, nielen 1, alebo 2.
Kombinácia médií, podmienok v našom športe /financovanie, haly/ spôsobuje zásadný rozdiel v prístupe verejnosti k nášmu športu volejbalu. Kto si pozrel zápasy, či len krátke videá, alebo fotografie z MS v POL, sa musí zamyslieť a významne zmeniť pohľad na náš šport. VOLEJBAL je atraktívny produkt, mediálne zaujímavý, prístupný športovej verejnosti, celosvetovo rozšírený, populárny viac ako sme schopní v našej krajine pripustiť.
Dodávam len osobný príklad z volejbalu v Nemecku, kde teraz pracovne pôsobím. Určite to potvrdia aj hádzanári, basketbalisti /tréneri aj hráči/, že mediálny a divácky záujem je veľkým bonusom v tejto krajine a je radosť hrať a pracovať v tomto prostredí. A pozor, tiež je to veľká krajina, nedá sa porovnávať trh a možnosti, ale popri futbale tu nikto nepovie, že volejbal je malý šport. Ligové zápasy sledujú vypredané haly, reprezentácia žien je dva krát po sebe druhá na ME, muži práve získali bronz na MS.
Takže, všetci v našom športe, nenechajme sa znechutiť postojom k nášmu športu, u susedov máme príklad.

Na fotke si môžete pozrieť ako je naplnená hala a porovnajte si ju s našimi štadiónmi na futbale na príklad…...........

Marek Rojko | 28.9.2014 @ 12:06