Horúce
správy
 

Trošku z kuchyne Nemeckého pohára

V klube kde momentálne pôsobím, sa po minulej sezóne a prvej medaile v histórii a po náročnom začiatku ligy podaril družstvu významný úspech. Postúpili sme tak isto prvý krát v hostórii klubu do finále nemeckého pohára. V mnohých krajinách vrátane nás je to považované za súťaž č. 2 a má hodnotu to isto ale nebýva až tak preceňovaná. tak som k tomu pristupoval aj ja a snažil som sa a snažím všetkých okolo, hráčky či funckionárov držať v tom, že liga má dlhodobý význam a postavenie. V prvých dňoch po postupe do semifinále a po žrebe sa pri mojich slovách na porade, tak záhane pozerali, čo im to chcem povedať. V tom čase družsvo pracne napredovalo a z boja o záchranu sme sa dosttali tam kde asi momentálne patríme, okolo 5-7 miesta. V čase semifinále bolo po vianociach 27.12. a tomu sme museli aj prispôsobiť náš program a vianoce…..Takže prišiel deň semifinále a ja som musel stále viac a viac pripustiť, že som sa v postoji k finále pohára mýlil. Už hodinu pred zápasom bola hala vypredaná a natrieskaná. Čo nie je v Aachen až tak ojedinelé, ale tak porovnajte 27.12. sobota semifinále pohára u nás doma….......odohrali sme najlepší zápas v sezóne a musím priznať, že ked som videl štastné tváre fanúšikov a slzy mnohých utvrdilo ma to, čo Finále pohára znamená. Treba povedať, že od tohto zápasu sme už dodnes odohrali dalších 6 ligových zápasov a teda musím priznať, že pogram tu v Nemecku je úplne bláznivý a až podľa mňa nezmyselný. Prvá porada po postupe do finále bola len o finále. Márne som sa snažil upriamiť opäť pozornosť na ligu ale tak ok beriem. Teraz prečo teda Finále pohára má takúto cenu?
Stručne: Finále sa hrá v tenisovej aréne v meste Halle /Od Aachenu asi 350 km na sever/ Je na jedna z najväčších športových akcií v Nemecku. Ani finále pohára v basketbale či hádzanej nemá takúto sledovanosť. Aréna ma kapacitu 11000 divákov a je už niekoľko rokov vypredaná už niekoľko týždňov vopred. Pred 2 týždňami bola porada účastníkov s organizátormi a len zhrniem čo ma informovali:
1. Odmena za výhru v pohári je 6000 Euro, finalista 4000 Euro
2. Účastnícka odmena je 5000 Euro pre každého finalistu
3. Podiel na predaji TV práv je od 5000 Euro pre klub až po sumy podľa výnosov
Teda minimálny príjem pre účastníka je 14 000 Euro a viac
4. Finále vysiela celoštátna TV Sportdeutschland aj na webe
5. Organizátor hradí 2 dni pobytu účastníkov finále /na družstvo 20 osôb/
6. TV si vyhradila právo vysielať najprv mužov a v hlavnom čase ženy /majú v Nememcku vyššiu popularitu vo volejbale/
Fanúšikovia:
Každý klub ma vyhradený svoj sektor a rôzne druhy lístkov v ňom. V týchto dňoch začali s predajom a len pre zaujímavosť ceny….....sú 4 kategórie lístkov od 11 Euro /tých je len pár na státie na vrchu arény/ až po 29 Euro /1 kategória/ rodinná vstupenka stojí 80 Euro pre 4 osoby.
Každý klub má svoju kampaň a bude mať aj svoje farby tričiek, náš klub ma spoluprácu s mužským finalistom /súper Fridrichshafenu/ a bude to jeden z najpamätnejších dní finále pohára. fanúsikovia v Aachen sú najlepší v lige a pripravujú sa už teraz. Tričká dávajú vyrobiť za ich náklady dvaja najväčší sponzori…..Z Aachenu sa predpokladá vyšľ 1000 fanúšikov a viacerí znalci tvrdia že o mnoho viac…........
Pohár je fenomén a znamená strašne veľa, neveril som ale musím. Som priamo v dianí a byť nad vecou sa úplne nedá.....
K tomu 3.2. tlačová konferencia všetkých účastníkov, množsťvo akreditovaných novinárov. Každý klub berie so sebou T štáby z miest a regiónov.
Veľmi prísny je reklamný priestor na dresoch a nie je možné mať plný dres, ale rozvcičovacie tričká a tričká na vyhlásenie môžete mať aké chcete…..zaujímavé
Počas turnaja sú zasadnutia ligy, trénerský seminár a prezentácia a draft hráčok z COP v Berlíne. Neviem ešte detaily ale bude to zaujímavé.
Takže zatiaľ toľko a o prípadných novinkách a aj priamo z finále Vám prinesiem aj športové aj nešportové poznatky.

Marek Rojko | 19.1.2015 @ 17:29