Horúce
správy
 

Najúspešnejšie ME žien v histórii ženskej reprezentácie

10. miesto na ME žien 2023 = Úspech, ktorý budeme ťažko opakovať

K tomuto úspešnému umiestneniu uvádzam niekoľkom faktov a súvislostí, ktoré dotvárajú význam týchto úspešných ME žien.
V roku 2018 prišli k družstvu dvaja taliansky tréneri. Cieľ bol, dať družstvo niekomu z elitnej volejbalovej školy, teda Talianskej. Cieľ bol, mať úspešné domáce ME, pretože domáci tréneri na to nemajú. Cieľ bolo dostať hráčky do elitných zahraničných klubov. Cieľ bol postúpiť zo skupiny a mať úspešné ME doma. Prvé v histórii. Rešpektujem nastavenia.

Odpovede. Úžasná reklama na volejbal, mediálna kampaň a výstupy vo všetkých médiách dostali volejbal niekde, kde ho nikdy slovenské zvyky nepustili. Na titulky denníkov, do komerčných rádií, na obrazovky TV so sledovanosťou vyše pol milióna ľudí. Fantastické podujatie, domáca eufória, excelentná organizácia ME žien.

Športovo 3 výhry a postup medzi 16 najlepších. 8 bodov, obrat z 0:2 na 3:2. Plný štadión a úžasná prezentácia. Bez šance proti GER, RUS a ITA. Po prehre 0:3 s ITA ostala eufória. Aj športová aj laická verejnosť odpustili. V tom čase sme hrali s najlepším TOP 3 družstvom na svete. Takže záver úspech a konečné 12. miesto na ME. V médiách a všade úspech a vnímanie volejbalu vyrastlo niekam, kde sme ani netušili.

Finančne nás zachránil divácky záujem a predaj vstupeniek. Inak zložité s obrovskými dlhmi a dlhom voči CEV 250 000 eur. Ostatné ale prebilo tieto súvislosti a prišiel covid. Naše plány s využitím efektu z ME v nasledujúcich mesiacoch sa skončili zavretím celého sveta športu a u nás obzvlášť.
Odpovede na zvyšné ciele dal život a realita. Ale splnené neboli….......

V roku 2021 bola kvalifikácia na ME aj priamo finálový turnaj v jednej sezóne. V Zadare 2021 som bol tiež osobne. Prehra s HUN 1:3, s CRO 0:3, s ITA 1:3, výhra so SUI 3:1, prehra s BLR 2:3 /z 2:0 a pri niekoľkých matchballoch/ a nepostup zo skupiny. Zisk 7 bodov a 5. miesto v skupine. Návrat zo Zadaru a pre nás vo volejbale neúspech. Družstvo pôsobilo na tomto turnaji veľmi unavene, bez chuti a emócii, žiaľ prepálené slengovo. Súčasne sme hrali o priamy postup na MS z rankingu a dnes môžeme skonštatovať, že pri postupe a výhre s BLR sme mohli byť prvý krát aj tam. Žiaľ nepodarilo sa. Taliansky tréneri skončili. V médiách to prebehlo ako prekvapenie a ja dodnes neviem prečo….Len tuším, domáci šampionát tak ostal v ľuďoch, že veľmi rýchlo dpustili. Milé.

Prišiel nový tréner a nový realizačný tím. Tréner vychovaný u nás, ale už dlho pracujúci v zahraničí. Získal tam titul, pohár, finále a takých nie je veľa…......Najvyšší medzinárodný klubový level a skúsenosť z Ligy majstrov. V RT bol prvú časť sezóny aj Michal Matušov a aj on aj SVF veľmi chceli, aby pokračoval aj na ME. Žiaľ jeho nový zamestnávateľ to videl inak a s tým mi nič nevieme urobiť. Žiaľ.

V roku 2022 sme vyhrali kvalifikačnú skupinu pred vypredanou halou v Poprade /2300 divákov/ čo rezonovalo. Prišiel žreb a ten bol mimoriadne priaznivý. Všetci vo volejbale to vedia, ale viete papier znesie a aj skupina v Zadare bola tiež veľmi dobrá. A nepodarilo sa to. Takže poučení z chýb sa pripravila sezóna ME 2023 tak, aby družstvo malo energiu, chuť a mohlo sa uchádzať o splnenie cieľa.
Mnohí hodnotitelia na FB a v zákulisí radi píšu, tvrdia a upozorňujú, že si dávame nízke ciele a potom sa ľahko plnia. Tento úsudok ja považujem za v zásade úsmevný. To napíše len niekto, kto v prvom rade iba spomína, má mylné predstavy o realite a stave nášho športu a volejbalu. To napíše niekto, kto nechce pripustiť, že realita je iná ako minulosť a spomienky. To napíše niekto, kto si neuvedomuje vývoj a to čo sa deje v našom športe. Škandinávske krajiny, balkánske krajiny a mnoho menších krajín investovalo niekoľko rokov do rozvoja športu v krajine, nielen do volejbalu. A to je realita a nie to, čo radi niektorí píšu, že sme voľakedy učili volejbal hrať my celý svet a dnes sa učíme od iných, alebo skôr nechceme sa učiť.

Máme veľa chýb a nedostatkov. Nemáme parametre pri hráčkach a to je chyba naša a v našich kluboch. Pri výberoch hráčok sme nedôslední a pri posúvaní do vyšších kategórií sa ponáhľame, posúvame nepripravené hráčky so seniorského volejbalu a tým budeme trpieť aj ďalej. Málo trénujeme v kategórii 15 – 19 rokov. ZA tým si stojím. Podmienky v našich kluboch sú zložité a nielen finančné. Kompletne zložité. Obsahovú prácu na tréningoch s hráčkami, úroveň trénerov, úroveň funkcionárov, či zázemie bude napredovať iba so sebareflexiou tých, ktorých sa to týka. Pozrime sa aké parametre majú hráčky, ktoré nás porážajú. Parametre, výška, sila, dynamika, zručnosti…........menšie hráčky sú najšikovnejšie a atlétky. Nie doplnkom družstiev.

ME 2023 v Talline boli úspešné. 3 výhry za 3 body, 9 bodov. Postup z 3. miesta a vyhli sme sa prvému družstvu pred osemfinále domácemu ITA. Dobré nie? Málo? Nízko nastavené ciele? Nie priatelia, nebuďme naivní a smiešni. Vypadnutie s BUL 2:3, po priebehu ktorý zdanlivo vyzeral na postup je smutné a bolestivé, ale nie nenormálne. Stáva sa to svetovým tímom, nielen nám a určite sa to stáva všade na vrcholných turnajoch. Ja to otáčam, uverili sme tomu, že môžeme na účastníka VNL mať aj v realite.

Čítam komentáre a FB hodnotiteľov. Usmievam sa. Mám výčitku a kritiku aj ja, ale nie dehonestáciu a urážky či anonymné profily na deštrukciu a osobné ataky.

Vyčítam družstvu a trénerom, že sa nepokúsili naozaj a nielen slovami potrápiť a bojovať už v skupine proti HOL a FRA. S týmto družstvami hrávame len raz za čas a neskúsime ich trápiť, to ma mrzí. Preto reakcia na osemfinále a príprava na zápas mala hodnotu a za ňu chválim. Vyčítam družstvu a trénerom, že nevložili do zápasu za stavu 2:0 a pri obrate opäť odvahu. Odvahu vo všetkom, v čom mohli. V striedaniach, v emócii, v zadaniach. Vyčítam hráčkam, že ubrali vo všetkom a hrali pri tlaku a vzoprení sa BUL opatrne a bez odporu. Áno to ma mrzí.

Na druhej strane nevidím najmenší dôvod na skepsu a smútok. Prečo?
ME 2023 sú najúspešnejším vrcholným medzinárodným turnajom v našej Slovenskej histórii volejbalu. 10. miesto znamená medzinárodne vyšší štandard a level. V súvislosti so získanými bodmi 10 bodmi to znamená, že po turnaji predbehneme napr. CRO, BEL, GER, SWE, ktoré majú, alebo mali a budú mať aj európske či svetové hviezdy s volejbalom ktorému ťažko konkurujeme. Športovo sme uspeli, či sa tomu niekomu páči alebo nie. To je fakt. Bojujeme opäť v rankingu o MS 2025, rozhodne sa na budúci rok po ZEL, VNL a OH. Stále sa čaká na organizátorov ME 2026, kde z týchto ME priamo postúpi 8 krajín, alebo aj 9-10 podľa organizátorov. TUR je jedným z nich a z tých, ktorí skončia v prvej osmičke a tak na ME ide už aj tím z 9. miesta /UKR/ tak sa ešte môže udiať aj toto…....

Na jeseň tohto roku sa veľa vecí vyjasní a budeme vedieť viac v plánoch. Rozhoduje o tom CEV a FIVB. Za nás a mňa chcem v prvom rade poďakovať všetkým hráčkam za úžasný šampionát. Klobúk dolu. Chcem poďakovať trénerom za ich prácu 4 mesiace. Odporúčam niektorým kritikom si sadnúť nezáväzne s trénermi, aby Vám popísali svoju prácu, nech vedia, čo to obnáša. V rozhodovaní, prístupe, komunikácii a pri všetkých dobrých veciach a chybách, ktoré spôsobujú rôzne postoje a rozhodnutia, s ktorým musíte žiť a pracovať. Tréner a členovia RT pripravia správu, odbornú a hodnotiacu. Spolu s výsledkom sa určí smer čo bude ďalej. Máme s trénerom opciu na spoluprácu ale obojstrannú a to znamená, že obe strany musia chcieť. Tak uvidíme. Máme na to čas a kľud. Musia chcieť obe strany a to je otvorené.

Pre opis situácie s FB hodnotiteľmi a pre ochranu výsledku a družstva zámerne uverejňujem jeden status fiktívneho profilu, ktorý si niekto zriadil, aby mohol byť kritický a zároveň deštrukčný a tendenčný. Uvádza aj niektoré súvislosti zvnútra tímu, hodnotí niekoľkoročnú dobu tejto generácie. Takto asi vidí niekto z nášho športu súvislosti. Ja za seba odporúčam, aby tento človek išiel aspoň na terapiu. Takýmto deštrukčnými vetami a príspevkami likvidujete kredit nášho športu, likvidujete vzťahy a vnášate do prostredia zlobu. Je veľmi pravdepodobné, že Vás to bolí všetko osobne a vnútorne už nejaký čas a pravdepodobne to má svoje blízke a osobné dôvody. Je mi Vás ľúto a chcem veriť, že hnutie a ľudia vo volejbale toto nepotrebujú a odsúdia.
Ale jedno je isté.

ME 2023 sú úspešný príbeh s historickým umiestnením ženskej reprezentácie. Lepším ako v Bratislave, lepším ako v Zadare. Spolu s jedinou striebornou medailou z EL 2016 sú vzácnosťou a nezoberie to volejbalu nikto, ani fiktívny FB profil, teda určite je za ním znalec.

FB profil “Jacek Kowalski” prepis v originále:

Ako som pisal v minulosti – opat katastroficky pristup trenera k zapasu. Nic nevymyslel, nikako nepomohol. Spoliehal sa na Bulharky, ktore nam darovali dva sety ich najhorsou hrou v historii. Nas trener bol v tretom sete prekvapeny, ze zacali hrat. V podstate sme na sampionate porazili tri najslabsie timy, proti tym stredne hrajucim sme nic neuhrali. nedokazali sme vyhrat ani darovany zapas. Keby trener nebol alibista, tak by dal hrat aj ine hracky. Minimalne 4 na lavicke su urcite lepsie ako tie, co 15 rokov MUSIA byt na ihrisku. V stvrtom sete sa nieco zmenilo, dotiahli sme, ale on opat to vratil, aby sa nepovedalo … resp aby mu niekto na Svf nieco nevycital. PROSIM – vymente trenera, vymente hracky, ktore 15 rokov musia hrat (ved v 5. sete to nahravacka kaslala od lopty k lopte a nic) a zacnite s novymi, ktore hraju moderny volejbal, rychly, kreativny. Nebuchajme sampanske a nepotlapkavajme sa po pleciach za to, ze sme splnili velmi velmi nizko stanoveny ciel nudnym a pomalym nemodernym volejbalom. A najdime trenera, ktory nieco hrackam aj da, a nie ze po prehratom zapase (s Francuzskom) to na nich hodi ! To je jeho velka hanba.

Marek Rojko | 30.8.2023 @ 14:35