Horúce
správy
 

Festival mládeže vo volejbale - mýtus, egá, myšlienka, spojenie, deti sú kľúč

Festival mládeže vo volejbale – Cieľom a motiváciou sú deti, tréneri až po nich

Tak sme pomenovali už pár týždňov po mojom zvolení jeden z rozvojových projektov SVF. Konzultovali sme to z rôznych strán, diskutovali o možnostiach, spôsoboch a nastavení celej myšlienky. Inšpiroval som sa bratmi spoza rieky Moravy a zažil som a osobne som sa bol pozrieť na jednom z nich v Prahe. 800 detí, rôzne farby tričiek, stovky rodičov, tréneri, dievčatá aj chlapci. Úžasné spojenie, atmosféra a na záver dňa všetci na volejbale, spievali hymnu, povzbudzovali a videli svoje vzory. Pýtal som sa na ich federácii, trénerov v kluboch, detí. Tam som cítil, že takéto niečo by sme mohli, vedeli a mali urobiť aj u nás. Potom som osobne navštívil Z. Haníka, on bol pri zrode tejto myšlienky. Pýtal som sa, počúval, zapisoval a uvažoval. Dnes viem, čo všetko to volejbalu u našich bratov prinieslo, ako sa zvýšila popularita, ako sa významne zdvihol záujem. Pri analýze myšlienky a problémov pri realizácii, sme sa pozastavili nad zmyslom, ktorý zasiahne jednu dôležitú skupinu, ktorej sa festival dotkne. Dotkol sa hlavne trénerov Kategórií 3, 4 a u nich aj dvojky, pretože prešli z finálových turnajov o Majstra republiky na formát festivalu s inou myšlienkou a nie cieľom titulov a výhier. Filozofia a podstata festivalu bola a je smerovaná inam, nie k výsledkom a víťazstvám. Táto skupina trénerov trpela a ťažko prijímala nové myšlienky. Museli potlačiť ego, cieľ byť majstrom republiky v detskom volejbale najmladších vekových kategórií. Trvalo to u nich dlho a viem si predstaviť, že nikdy neprešiel tento pocit potlačenia ambície. Festival sa zorganizoval a očaril, pretože splnil ciele a tie sú vyššie ako len výhra a výsledok malých detí. Dnes nikto nespochybňuje tento zámer a celý rok sa stovky detí a trénerov tešia na toto podujatie. Priznám sa, premýšľal som o tomto príspevku počas dlhej cesty v aute z východu a počúval som podcasty, ktoré sa venujú festivalu mládeže vo volejbale u našich susedov.
Mám za sebou niekoľko debát s pár trénermi, ľuďmi z klubov a tiež pozorne počúvam názory v našom hnutí. Motivácia môjho príspevku vznikla len pred pár dňami a to z dôvodu, že cítim nesúlad, nesúhlas niektorých a spochybňovanie myšlienok festivalu a rozpor s tým, že sa touto myšlienkou ruší podujatie o tituly majstrov SR v týchto kategóriách. Nie je tých ľudí podľa všetkého veľa, ale na druhej strane každý je dôležitý. Nedostávam nesúhlasy priamo, ale často sprostredkovane a len kuloárne. Ide o pár trénerov, typu o ktorých mi hovorili aj v Čechách, že sú a vždy budú a budú napádať tento zámer. Dokonca sa ku mne dostal neoficiálne aj plán zmobilizovať sa na pozadí a urobiť si M SR v kategóriách 3 a 4 mimo SVF. Žiaľ smutne sa mi to počúvalo a tak uvažujem a zamýšľam sa. Chcem veriť, že to je teda mýtus. Ak by aj nebol, budem bojovať za myšlienku Festivalu mládeže vo volejbale, pretože môj a náš motív na SVF je iný ako niektorých trénerov. Nám ide o volejbal, jeho rozvoj a popularizáciu. My nejdem robiť festival pre osobný a klubový výsledok. Máme vyššie princípy a smerovanie. Naše princípy vzniku tejto myšlienky sú vznešenejšie a hodnotnejšie. Tak preto som premýšľal o celkovej myšlienke a budem sa snažiť ju v najbližších dňoch a týždňoch zveľaďovať a prezentovať jej zmysel.

+ a –
+ Začínam s prvou časťou a to je spojenie oboch kategórií teda dievčat a chlapcov do jednej propagačnej akcie. Spoločné prežívanie športovej akcie, stretnutie hráčov a hráčok, detí, dievčat a chlapcov, trénerov z oboch zložiek na jednom mieste je ojedinelé a vzácne. Nestáva sa to a preto som presvedčený, že splní základnú myšlienku a tou je zážitok. Zážitok a prežitie ojedinelej volejbalovej akcie. Vytratili sa spoločné turnaje ako Vyhne a pod. všetky turnaje sú často prísne oddelené. Som presvedčený, že to komunite volejbalu po 3 rokoch covidu a roztrieštenej spoločnosti prospeje a môže sa priblížiť a zblížiť a spoznať.

+ Druhá časť je počet detí, družstiev, hráčok a hráčok na takomto ojedinelom podujatí. Na turnaji M SR sa zúčastní koľko 8? 10? 12? družstiev. Na festivale sa zúčastní až niekde k 500 deťom, k tomu tréneri, určite rodičia. Neostanú sedieť doma tí, ktorí nepostúpili. Podľa nás jasný benefit.

+Tretia časť je propagácia a povedomie tejto akcie. Na MSR v trojkách a štvorkách sa zúčastní pár družstiev, trénerov a rodičov a ako mám informácie, moc sa o tom nevie. Budú víťazi a porazení, ale je ich pár. Festival bude mať svoju prezentáciu, svoje mediálne postavenie a hlavne bude sa o ňom písať a hovoriť po celej republike. Aj toto som počas telefonátu počul, že je výhoda festivalu a hovoril to človek, ktorí zažil a zažíva prácu a turnaje v týchto kategóriách.

+ Štvrtá časť sú kuloárne reči, že sa to mení kvôli peniazom a znižujú sa náklady. Opäť ak toto niekto niekde vyslovil, nerozumie veci a má zlé informácie. Festival aj jeden aj druhý bude mať svoje samostatné rozpočty, zabezpečujeme na neho partnerov a stojí niekoľko násobne viac ako MSR týchto kategórií. Niekoľko násobne a neporovnateľne. Je to investícia do rozvoja, popularity a detí vo volejbale. Takže zlý argument.

+ Spojenie s reprezentáciou je základným aspektom vytvárania vzorov. Pripravujeme aj účasť našich hráčov a hráčok z reprezentácií, ktorí nebudú mať priame zapojenie do sezóny, ktorí sú osobnosťami minulosti aj súčasnosti a toto spojenie len podporí význam podujatia.

-???
Tak teda asi zrušenie súťaženia o tituly a medaile – vzali sme motív ale komu??? Trénerom či deťom.
Nebudú deti spať a tréneri a rodičia si nemôžu urobiť výlet a stretnúť sa a stráviť spolu príjemný pobyt
Nebude stanovený počet vyhraných setov
Nebude vyhlásený Majster SR v kategórii 3 a 4 volejbalu
Bude chýbať konfrontácia najlepších v tejto kategórii s cieľom vyhrať

Tento môj príspevok otvoril všetky oblasti prečo má pre volejbal význam Festival, snažil som sa objasniť zmysel, myšlienku, zámer a touto cestou vyzývam k spoločnej podpore Festivalu mládeže vo volejbale. Je pravda aj to, že moja pôvodná myšlienka je mať 1 festival, veľký a proste 1. Kolegovia a nasa realita ma presvedčila, ze urobíme v prvej etape 2. Z organizačných a logistických dôvodov. Zveľaďujte a šírte úprimný a vznešený zámer tohto podujatia, nech sa na neho tešíme a prídeme s pozitívnym nastavením a chuťou a úsmevom. Verím tomu, že to tak je a bude. Neprajníkom a tým, ktorí odmietajú Festival mládeže a cítia, že sme im zobrali ich osobný cieľ odkazujem len jedno. Rešpektujem Vás a budem rešpektovať a zároveň Vás žiadam len o to, aby ste túto novú myšlienku a úpravu súťaže detí v trojkovom a štvorkovom volejbale podporili. Ďakujem

Marek Rojko | 31.3.2023 @ 08:55