Horúce
správy
 

Už musíme začať vyhrávať - príspevok č.1 k dievčenským reprezentáciám mládeže

Už je čas aj vyhrávať – ženská mládežnícka časť
Tak po dlhšom čase sa prihováram príspevkom k výsledkom mládežníckych reprezentácií v dievčenskej zložke. Keďže poznám detaily a súvislosti, môžem kompetentne popísať stav a hlavne čo s tým. Pristavím sa najprv pri dievčenskej zložke.
Dievčenská zložka je konsolidovanejšia, 70% našej členskej základe tvoria dievčatá. Výbery sú z väčších počtov a systematickejšie a výkonnosť sa dá v praxi overiť dlhodobo. S pribúdajúcim vekom hráčok smerom ku kategóriám junioriek U20 som presvedčený, že už musíme mať aj lepšie výsledky a systematicky. Prečo?
Máme väčšinu hráčok v Extralige, urýchlovaním ich vývoja a skorým ostaršovaním im dávame možnosť vyššej kvality súperov či súťaží. Dostávajú sa k trénerom profesionálom a do seniorských extraligových družstiev. Nie 100% všetky, ale veľká väčšina. Mrzí ma, že mnoho trénerov a hráčok si nenastaví zrkadlo výkonnosti v medzinárodnej konfrontácii. To jediná správna odpoveď. Objavujú sa v nomináciách mnohokrát hráčky, ktoré nemajú výkonnosť ani schopnosti pre medzinárodný volejbal. Opakovane tréneri nahrádzajú kvalitatívny rozdiel z ligových súťaží nomináciou na medzinárodné podujatia. Z pozície Prezidenta a hlavne trénera reprezentácií a klubov na medzinárodnej úrovni to považujem za obrovskú odbornú a kompetenčnú chybu. SVF a jeho športový úsek dáva trénerom v nomináciách slobodu a je to ich zodpovednosť. Je to vážna vec a po skúsenostiach z posledných rokov musíme zasiahnuť.
Každú nomináciu hráčky si budú musieť tréneri obhájiť, odborne, zmysluplne, kompetentne. Každá hráčka v mládežníckej nominácii musí mať:

- Parametre výškové /podľa pozícií/, či somatické

- Rýchlostné, silové a dynamické parametre

- Technické /bez zásadných chýb v technike všetkých HČJ/ schopnosti

- Osobnostné predpoklady a mentálne nastavenie

- Motiváciu a sociálnu podporu

Čokoľvek z týchto bodov chýba, je veľký deficit a tým pádom aj otázka, či je nominácia oprávnená.

Ak ostaršíme hráčku ok, ale musí mať kvalitu, nie byť vo výbere iba preto, že iné nemáme, prípadne rozhodujú sociálne väzby a vzťahy. Zlými a umelými rozhodnutiami ovplyvňujeme kariéru hráčok. Necháme ich si myslieť, že môžu mať takú kvalitu, aby boli v reprezentácii. To je chyba trénerská. Prax a realita už dokázala v minulosti správnosť týchto slov. Tak budem rád, keď sa k tomu vrátime a budeme k sebe úprimní. Ak menšia hráčka v nominácií tak ok, musí byť ale najlepšia v ostatných parametroch. Bez technických chýb, osobnostných limitov, či so strachom. Musí mať jasnú rolu a využite. Inak tam byť nemá. Je viacero príkladov, kedy nižšie hráčky môžu byť zaradené v základných zostavách a je to ok, ale prihrávajú pol ihriska, bránia, servujú a nerobia chyby. Majú srdce, emóciu a sú vyhrávačky, sú dynamické a skáču a sú v útoku veľmi šikovné. Vtedy to plne rešpektujem. Ale takých býva v každej generácii len pár a sú výnimočné. A všetky reprezentantky majú mať plnohodnotný tréningový proces. Každý deň, súčasťou musí byť zmysluplná kondičná príprava v posilňovni aspoň 2x v týždni, adekvátna regenerácia, individuálny tréning techniky podľa pozície a vybraná zápasová prax počas víkendu, ale zmysluplná a konkurencie schopná. Mnoho hráčok uz v júni netrenuje a SVF im ma sanovat ich osobnu pripravu. V CTM a COP platime trenerov celoročne. To je už zodpovednosť trénerov a klubov.
Ďalšia dôležitá vec je odosobnenie trénerov sa od klubovej práce a snaha o objektívny pohľad a nadhľad. Argument o klubových súhrach musí mať rácio a u dievčat mnohokrát nemá. Nad klubová pozícia trénera reprezentácie musí mať svoje zákonitosti. Zažil som to osobne ako tréner reprezentácie a v nej boli napr. v kategórií ročníkov 1992 a ml. tvrdo konfrontované s medzinárodnou úrovňou a viaceré hráčky žiaľ časom už v družstve byť nemohli. U19 na ME a MS sa vyberali už len najlepšie v období prechodu z mládežníckej kategórie do dospelej. Chápem sociálne rozhodnutia v najmladších kategóriách, ale tiež musia mať zmysel a jasný dôvod. Je snaha viacerých ľudí mať v nomináciách aj 30, či 40 hráčok a to je veľký omyl a chyba. Reprezentácia má mať len najlepšie hráčky a s pribúdajúcim vekom len spĺňajúce parametre.

K MEVZE 2005 v Maribore.
Musím sa priznať, že som sklamaný. Videl som cez stream 2 zápasy dievčat a konštatujem. Hlavne úprimne sa ťažko pozerá na 4 vyhrané sety. V niekoľkých setoch sme viedli pred záverom o niekoľko bodov a opakovane sme to neustáli. Žiaľ, je to veľmi slabé. Potom si prečítam hodnotenie a je mi smutno. Je potrebné si veci začať hovoriť priamo a otvorene. Inak budeme čakať na výhry aj ďalšie týždne a mesiace a s tým nesúhlasím. Na medzinárodné akcie odchádzame s cieľom vyhrať, nie zúčastniť sa nahradiť chýbajúcu konfrontáciu hráčkam. Ideme tam s cieľom nie skúšať ale reálne sa konfrontovať s kvalitou a medzinárodnou úrovňou. Nestačí mať už len dobrý pocit. Sú jasné argumenty na to, aby sme si začali hovoriť už pravdu ako to je. Kľúčová je práca trénerov a to budem opakovať vždy a všade. Staráme sa o trénerov, investujeme z Trénerskej akadémie, do projektov CTM, profesionalizujeme trénerov. Rád by som videl výsledky. Je na to čas.
Slabé výsledky, vyhrané 4 sety. Podľa mňa veľmi veľmi slabé. Čítam pozorne hodnotenia. Objavujú sa dobré pasáže, hrali sme parádne, obtočil som viacero hráčok, nastala obmena hráčok a pod…...No, zmenu ročníkov majú všetci. Viaceré krajiny hrajú s obtáčanými hráčkami, či obmenami generácií, asi len Maďari majú záver prípravy na MS, tak sú ďalej. Chýbali nám asi 3 hráčky a dôležité. Valentová, Kánová či Rybaničová, ale to nemení nič na mojej nespokojnosti. Mali sme len pár dní prípravy pred turnajom. No aj ostatní mali tak isto, okrem HUN. Bol by som rád, keby už reprezentácia nebola náhradou prípravy v kluboch, aby sme sa už seriózne posunuli.
Prioritou prípravy na toto leto je U22. Tomu rozumiem. Je to v dievčatách družstvo, ktoré je zložené z hráčok ročníkov 2003 a ml. Čo to u nás znamená? V družstve sú hráčky, ktoré majú za sebou 2x ME U19 aj U17, 1x MS U18, všetky slovom všetky, hrajú dôležité pozície vo svojich extraligových družstvách. Majú za sebou play offy, tituly, poháre a medaile. Niektoré z nich už boli a aj nastúpili za ženskú reprezentáciu žien v Zlatej EL a dokonca aj na ME žien 2021. Takže akýkoľvek žreb máme, je našim jediným cieľom postup na ME U22. Niet iného cieľa a pevne verím, že sú s tým všetci stotožnení. Budem rád ak uvidíme sebavedomé a pripravené družstvo, ktoré ma dosť prípravy na to aby KME zvládlo. Čakajú nás SRB /upozorňujem, že v tejto kategórii bude silné, s niekoľkými hráčkami okolo 190 cm, ale nie je to ženská reprezentácia a nie sú to hráčky, ktoré hrávajú v cudzine kľúčové role, ako v ženskej kategórii/, potom ESP, to je súper, kde musíme akceptovať reálnu skúsenosť a kvalitu našich hráčok a poraziť ich. LUX pri všetkej úcte považujem za povinné 3:0. Skupina, ktorá je nastavená tak, že musíme mať jediný cieľ a to je postup. Počet dní prípravy, doplnkové kempy v júni 3 týždne v BA, spojenie s projektom v Nitre, kde kľúčové hráčky systematicky trénujú, prepojenie hráčok zo Slávie a VKP, či Bilikovej a projektu RD v Nitre je ideálnym spojením najlepších hráčok. Väčšina hráčok dostala po sezónach aj potrebné voľno a musíme mať energiu, kvalitu a pripravenosť na reálny postup. Máme najlepšie družstvo v tejto novej kategórii za posledné roky. Družstvo je vedené trénermi, ktorí patria medzi úspešných, skúsených a rešpektovaných. Tak verím, že zoberú jasnú a priamu zodpovednosť za postup.
Rozhodol som sa to napísať a nastaviť priamo, ale zodpovedne na základe faktov a skúseností hráčok, ktoré máme v družstve U22. Iné ako postup na ME proste neberiem. Myslím si, že je už čas menovať veci jasne a bez obavy, čo si o tom kto bude myslieť. Držím palce družstvu a v týždni sa vyjadrím aj ku chlapcom, kde je situácia významne odlišná.

Marek Rojko | 11.7.2023 @ 11:27