Horúce
správy
 

Odvaha je jedinou cestou ako vyhrať

Iba odvahou a akceptovaním rizika môžeme uspieť

Odvaha. Je to síce slovo, ale je to hlavne prejav, ktorý má svoje zákonitosti. Myslím si, že ak chceme poraziť favorita, ale nie až takého ako je elita v Európe, je nutné mať odvahu. Tá má svoje zákonitosti a v našich končinách je postoj k nej veľmi rôznorodý. Bežne sa píše, hlása a hovorí, že hráčky nesmú robiť, chyby v útoku a na podaní, nesmú to alebo ono. V zásade si len prejdeme čo odvaha vo volejbale pre mňa znamená a prečo o nej píšem. Odvaha určite neznamená hrať alibisticky s cieľom dať a čakať. S tým sa nedá favorit na medzinárodnej úrovni nikdy poraziť. Odvaha je prijať riziko.

Odvaha na podaní znamená tlak na miesta, rýchlosť letu lopty a prípadne smer na vybranú hráčku. S týmto súvisia aj chyby a prípadné série na podaniach. Odvaha bude znamenať, že budeme trpezliví v prežívaní chyby, či už tréneri, hráčky, alebo fanúšikovia. To je dôležité. Ale verte mi z praxe viem, že len dávať podanie na tejto úrovni a neurobiť žiadnu chybu, lebo by sme mali z tej chyby strach, je krátkozraké a na tejto medzinárodnej úrovni v tej chvíli nemôžete s favoritom vyhrať.

Odvaha v útoku znamená nebáť sa bloku, nebáť sa chyby a pocitov z nej, odvaha v útoku je kľúč k úspechu s favoritom. Hrať na chybu rúk na bloku, chybu v súhre a postavení rúk a hrať bez strachu z chyby. Odvaha v útoku neznamená len ulievať, lebo nechcem urobiť priamu chybu. Ulievať a hrať technicky musí mať svoju kvalitu realizácie a cieľ hrať do miest kde je slabina postavenia hráčok v obrane. Odvaha pri ulievkach znamená dať bod, nie neurobiť chybu….....Odvaha v útoku neznamená bezhlavé riziko. Odvaha v útoku znamená, rýchle ruky, naplno výskok, dokončenie pohybu paže, emóciu a agresivitu. To je odvaha v útoku.

Odvaha na nahrávke je kľúč k výhre. Odvaha na nahrávke znamená aj riskovať v riešeniach, zopakovať správne riešenie aj opakovane. Odvaha vo vedení zápasu je aj to, že nehrám len na hráčku, ktorej chcem nahrať, ale aj na situáciu ktorá si vyžaduje iné ako bežné riešenie. Odvaha vo vedení zápasu je držať tím v emócii a všetky hráčky v tempe. Odvaha je viesť družstvo v zápase a vedieť kto je v kľúčových momentoch líder a úspešná hráčka v danom zápase. Odvaha je aj vnímať súpera a jeho riešenia.

Odvaha v obrane znamená stáť tam kde je to potrebné a dohodnuté a ak to mením, musím tú loptu mať. To je odvaha brániť. Odvaha v obrane je bojovať o každú loptu aj tú zdanlivo stratenú. Odvaha v obrane má emóciu a odvaha v obrane je, že sa nespolieham na inú hráčku. Odvaha je videnie, cítenie, rozhodnutie a realizácia.

Odvaha na bloku je v ochote zablokovať sama, nájsť miesto, pevné postavenie, naplno výskok a hlavne byť agresívny nad sieťou rukami. Odvaha na bloku je chcieť zablokovať a byť agresívna. Odvaha na bloku je pocti z úspešného bloku. Odvaha v prístupe je, že nič nebolí, neexistuje únava, neexistuje strach z chyby, neexistuje alibi. Poznáme len emóciu, plnenie plánu, rozvahu pod tlakom, odvaha nemá teóriu len realizáciu na ihrisku.
Odvaha trénera je druhý kľúč. Odvaha trénera pri rozhodnutiach, v nominácii, v zmenách, pláne na zápas, v nastavení všetkých. Odvaha trénera je mať v zápase rukopis, stratégiu, pokoj a rozvahu. Odvaha trénera je v prejave, vo vyžarovaní, v správaní, v reakciách a v trpezlivosti.

Odvaha družstva znamená menej hovoriť a viac urobiť. Odvaha družstva je uveriť možnostiam v realite. Odvaha družstva je súzvuk hráčok s realizačným tímom. Odvaha je zmeniť históriu.

Marek Rojko | 25.8.2023 @ 10:58