Horúce
správy
 

Kvalifikácia na ME U20 dievčat Pezinok

Rozmýšľam a popisujem.

V novembri vznikla myšlienka, že sa pokúsime uchádzať o KME. Veľmi detailne sme sa zaoberali, ktorému družstvu by sme zorganizovali domáci turnaj. Voľba podľa jasne na U20 dievčat. Dôvod: Reálna výkonnosť na možný postup, solídne zloženie družstva, aj keď sme už mali aj lepšie. Vymenil sa na jeseň realizačný tím a v januári sme na MEVZE hrali výborne vo viacerých aspektoch. Veľmi intenzívne som sa snažil o pridelenie organizácie na CEV, podarilo sa v kombinácii s primátorom mesta Pezinok, predsedom VÚC a klubom ŠVK Pezinok. Pridelenie organizácie sa nedeje len tým, že máme záujem.

Vzhľadom na to, že som bol niekoľko rokov tréner, moje vnímanie prejavu a výkonu družstva je vždy iné ako bežne môže Prezident federácie mať. Poznám nášho trénera, trochu aj jedného asistenta a fyzio. Ostatné som so záujmom pozoroval. Viem posúdiť nastavenie hráčok, pôsobenie RT. Viem posúdiť prejavy a dôsledky a čo je kľúčové, je vyžarovanie, herné správanie, komunikácia. Z činností rozhoduje o pripravenosti servis, odvaha a riešenia v útoku a o charaktery a boji družstva obrana. A tá bola oproti GRE a ESP žiaľ nedostatočná. Mimochodom GRE prišlo s mladším ročníkom 2007 a ml. Dodávam ešte, že zásadný rozdiel bol aj v silových parametroch a dynamike, ako v zásade väčšinou pri týchto podujatiach. Družstvo ale bojovalo a nevzdalo sa za žiadneho stavu, to mu slúži ku cti.

Nebudem dnes písať o tom, kto dal koľko bodov, kto ako prihrával a podobne, ale budem písať o veciach, ktoré nenájdete v správach trénerov a v analýzach čísiel či iných štatistikách. Veľa objektívneho názoru si môžete urobiť podľa úrovne servisu. To vždy bola a má byť naša zbraň. Žiaľ nebola. Keby bola, nahradíme niektoré nedostatky a vieme poraziť aj silných. Žiaľ nie na tomto turnaji.

Vyberám najprv nahrávačku. Všetko nasvedčovalo, že je to vyhrávačka. Bojovník, s parádnym servisom a líder. Trochu dosť excesu a extravagantnosti a keď ju porovnáte s nahrávačkou ESP, uvidíte okrem výškového rozdielu top nahrávačku s prejavom úplne odlišným, ale tak isto s líderstvom.

Videl som našu nahrávačku inú, ako ju vidím v lige. Chýbalo mi to, čím sa vyznačuje bežne. Môže to mať rôzne dôvody, ale kľúčovým je súhra s trénerom. Spôsoby, vedenie zápasu a iné ostatné praktické nastavenia medzi nimi. Je otázkou, či tento typ nahrávačky má byť riadený každou situáciu, či jej nesvedčí sloboda, kde je sama sebou. Som presvedčený, z videného v lige, že vie presne kam a ako viesť zápas aby vyhrala. A to mi teraz chýbalo. Odpovede ja nedám, ale otázky dávať budem.

Prihrávačky/smečiatky v základe od piatka boli iné ako v lige. Nepokojné, nervózne a čo je podstatné po chybách opatrné a bojazlivé. Obe majú svoj štandard inde. Riešenia, zbrklosť, či neistota priam vyžarovala z ich prejavu. Má to viacero súvislostí. Časť súvisí s nahrávačkou a časť s ich prežívaním a herným prejavom. Neviem, či všetci budete rozumieť môjmu popisu, ale obe smečiarky, ktoré hrali v základe a väčšinu turnaja hrali tak, ako nahrávačka teda inak ako v klube. Nemám patent a ani odpovede, ale budem sa pýtať. Ďalšou kľúčovou hráčkou, ktorá mohla zohrať rozdielovú rolu bola striedajúca smečiarka. Ľaváčka, vysoká, skáče. Predpoklady zaujímavé. Ona na rozdiel od prvých dvoch nehrala dobre ani poslednú sériu play off. Svetlé chvíle a zaujímavé veci boli, ale žiaľ málo. Platí to isté. Po chybe strach a obava z chyby nielen v útoku, ale aj na servise, bloku, priihrávke.

Účka sme mali dve a tretie bolo vyradené pred turnajom. Otázka je opäť spoločné nastavenie a prejav. Celá spolupráca bola silená a žiaľ málo efektívna. Snaha obrovská a aj energia, ktorú do toho dávala. Rozdiel bol v dynamike, sile či parametroch. Viac by som k tomu nedodával. Menovateľ spoločný pri všetkých krajných útočníčkach.
Blokárky sa snažili, ale ich technika v útoku a bloku do ľavej strany má veľké nedostatky. Presuny do zóny IV. Sú zásadne nedoriešené a technické parametre rozbehu a súhry prvého sledu sú veľkým hendikepom. Ale máme tam zaujímavé typy.
Libero. Tu sa pristavím. Ženská reprezentácia má veľkú kvalitu na tomto poste a nastupujúce hráčky tiež veľmi slušné. Naše libero malo presne takú výkonnosť ako na turnaji celé družstvo. Nepoznám ju osobne, ale viem že je odchovankyňa Stropkova, hrá v Prešove. To je všetko ok. Ja hodnotím liberá na základe riešení ťažkých situácii v priestore, podľa nahrávky z poľa po obrane a obranou ťažkých útokov či čítaním útočníčok. Niekoľko parádnych zákrokov ale aj niekoľko nedostatkov. Nahrávka z poľa je rozdielový parameter pri hodnotení libier a preto tam vidím ešte veľa práce pre trénera Sopka. Možno poznámka, bolo by vhodné zapojiť aj druhé libero pri takomto vývoji turnaja. Ťažko sa hodnotí, nevidel som. V lige už dostáva priestor. Uvidíme.

Striedajúce hráčky. To často krát na turnaji rozhoduje. Úprimne neviem. Neviem ako ju hodnotiť. Aj pomohli. Tretia nahrávačka bola ako zbraň na servis. No neviem. To nahrávačkám úplne nesedí. To sú bežne iné role a nastavenia. Nevidel som striedanie na blok krajných, skoro žiadne okrem dvojstriedania.

Trénerský tím.
Neviem aké mali role a akú mali náplň počas zápasov. Myslím tým trénerov a skauta. Tam sa vždy nastavujú veci. Kto s akou informáciou má narábať, kto má akú rolu a úlohu. Videl som precíznu rozcvičku pod vedením asistenta, to bolo ok, Celkovo sa mi len potvrdilo presne to čo tvrdím o družstve. Jedným slovom čudné. Malo to rôzne periódy a sínusoidy. Presne to sedí. Družstvo je obrazom svojho RT. Družstvo pôsobilo veľmi otázne celkovo ako tím a mňa zaujíma čo sa stalo v období medzi januárom a aprílom a špeciálne počas dvoch týždňov prípravy a počas turnaja.

Mrzí ma to, pretože v januári som videl úplne iný level práce a iné družstvo. A s tým má súvislosť vždy realizačný tím. Družstvo teda už skončilo a bude už len o pár rokov ako možná súčasť U22. Uvidíme. Je tam niekoľko zaujímavých hráčok. Budú vo vývoji. Kľúčové hráčky čaká finále, alebo zápasy o bronz a následne už len ženská kategória. O niektorých budeme ešte určite počuť.

Záver: Premrhali sme veľkú šancu na reálny postup na ME U20. Nemyslím si, že to je obraz stagnácie ženskej zložky. Máme veľkú členskú základňu. Veľa klubov v rôznych regiónoch napreduje a niektoré majú svoje problémy. Len spojením menších klubov s väčšími bude progres. Turnaj nám nevyšiel, zodpovednosť za výsledok má vždy tréner a jeho tím. Zodpovednosť za vývoj hráčok, ich progres a pripravenosť pre ženskú kategóriu majú len a len tréneri a tam sa musíme pozerať s plnou vážnosťou a sebareflexiou. Držím nám všetkým palce, aby sa čo najviac hráčok uplatnilo v ženskej kategórii. Ženský volejbal je v posledných rokoch a aj v súčasnosti lídrom nášho športu. To je fakt a tak musíme k tomu pristupovať.

Marek ROJKO | 9.4.2024 @ 10:07