Horúce
správy
 

Nie je libero ako libero ako tréner Doprastavu

V téme, o ktorej chceme uverejniť niekoľko faktov zo strany trénera, ktorý s oboma liberami pracoval či na klubovej alebo reprezentačnej úrovni. Téma, ktorou chcem upozorniť na vážne narušenie statusu kvalít a športovej úrovne hráčky, nemá byť kritikou tej druhej. Prečo nás takéto veci trápia? a prečo máme právo, či povinnosť sa k týmto veciam vyjadrovať? No nemáme kde a ako relevantne a akceptovateľne vyjadriť naše odborné či iné klubové názory. U nás neexistuje oponentúra a tlak na vážnosť rozhodnutí, nemáme médiá, odborné nezávislé komisie či web portály, aby sme my tréneri museli akceptovať aj tieto veci a učili sa s nimi narábať.
V piatok 4.11.2011 bol zraz RD žien v Bojniciach za účasti trénera a aj štatistika a bol vytvorený tlak na konkurenčné porovnanie hráčok na pozícii libera a asi aj blokárok. /pozvaných bolo 14 hráčok vrátane 4 blokárok a dvoch libier/ Na niekoľkých tréningoch sa porovnávala štatistická úroveň prihrávky a na základe aj tohto argumentu bola nominovaná na K na OH žien Lucia Nikmonová. V každom prípade pre Luciu obrovský úspech a zážitok, hrala proti Gamovej, Sokolovej a podobne. Nech sa jej darí. A pokiaľ mám len dostupné informácie z webu, tak to aj zvládla. Všetká česť. K Valachovej. Jej stabilita výkonnosti na úrovni ženských súťaží v MEVZE a pohároch či niekoľkoročná skúsenosť s vrcholovým ženským volejbalom, či športová forma pred podujatím /zápas vo Viedni či s Mariborom/ jasne dokazuje jej pozíciu 1. libera v RD žien.

V družstve RD žien sa asi zásadným spôsobom nastavil nový spôsob hodnotenia výkonnosti hráčok na tejto úrovni. Rozhodovať sa na základe 4 dňového zrazu a čísiel je veľmi sporné a pokiaľ je toto obrazom dlhodobej výkonnosti hráčok v RD žien, je to na zamyslenie. Hráčky ako Valachová sa konfrontujú štatisticky na úrovni ženských medzinárodných súťaží, tam je objektívny obraz výkonnosti. Je predsa otázne, či je objektívny takýto postup v tak krátkom prípravnom bloku. To nemá pre nás úroveň. Pokiaľ je tento postup nastavený od tejto sezóny, tak očakávame takýto spôsob aj pri konkurenčnom boji na všetkých postoch? Čas ukáže. Lucia Nikmonová pôsobí v mladunkom družstve COP Nitra, hrá súťaž Extraliga ženy proti družstvám ako Žiar, Kežmarok, Žilina a pri všetkej úcte tieto družstvá a hráčky nedosahujú úroveň stretnutí, v ktorých sa konfrontuje Valachová. Slovenský ženský volejbal má v zahraničí už len pár hráčok na úrovni RD žien (Noseková, Smák, Hrončeková, Bramborová, Zburová, Hatinová, Konečná, Viestová či Frigmanská) potom pár hráčok z Doprastavu a Slávie a nastupujúca generácia ročnika 92, ktorá je budúcnosťou nášho volejbalu. Nemáme strednú generáciu, hráčky ako Valachová sú ojedinelé aj preto, že je profesionálkou a umelé zníženie jej kvality a úrovne je vážnym zásahom do pozície 1. libera v RD žien. Lucia Nikmonová je a bude významne dôstojným riešením na tejto kľúčovej pozícii pre RD žien v budúcich sezónach. Do kariéry Dominiky Valachovej to zasiahne akurát potvrdením nedôvery trénera RD žien v jej pozíciu v národnom družstve. V roku 2009 bola Valachová vyradená z účasti na ME v konkurencii s Kohútovou /ktorá v tom čase už rok nehrala volejbal a po ME s ním aj oficiálne skončila/ a tento súboj bol jednoducho nerovný. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a ja a náš prezident klubu sme našim názorom chceli len ozrejmiť, prečo nás táto situácia trápi. Sú situácie, kedy si musíme hráčky zastať. Pripomínam, že Valachová bola v roku 2010 vyhlásené ako najlepšie libero v SR. Aj ním naozaj je.

Dodávam, že nominácia RD žien je právom a plne v kompetencii trénera a je to nespochybniteľná právomoc. Náš pohľad na túto vec je ochranou úrovne hráčky, jej dlhodobej športovej výkonnosti, či práce slovenských trénerov a klubov a zároveň snahou ochrániť Nikmonovú pred zbytočným urýchlením je prirodzeného a zákonitého progresu v športovej kariére /podobný prípad sme už raz zažili v praxi s Crkoňovou v roku 2009/

Zároveň VK Doprastav Bratislava, teda prezident, manažér a trénerka A družstva žien očakávame písomnú správu od vedenia RD žien, tak ako si status a úroveň reprezentačného družstva zaslúži.

Ing. Rudolf Leška – prezident VK Mgr. Marek Rojko – manažér

Marek Rojko | 30.11.2011 @ 11:53